انجمن تیراندازی و سلاح رایفلز

نسخه‌ی کامل: آشنایی با شرکت صنایع اپتیکی زایس - ziss optic
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
شرکت بسیار بزرگ و معروف صنایع اپتیکی زایس واقع در آلمان یکی از غول های صنعت اپتیک و کیفیت جهانی میباشد؛ این شرکت هم اکنون تولید کننده ی انواع عدسی ها و لنز ها ی اپتیکی، رتیکل ها ی نجومی و سایر صنایع وابسته همچون تکسکوپ، میکروسکوپ؛ دوربین های شکاری، نظامی و دربین های اسلجه و رنج فایندر ها هست، هم اکنون شرکت زایس علاوه بر تولید لنز ها ی با کیفیت بسیار بالا خود دستگاههای تولید را طراحی و میسازد. از این لحاض شرکت زایس با پیشینه تاریخی ( از سال 1846 تا امروز ) این امپراتوری اپتیک برای نخستین بار توسط آقای کارل زایس آلمانی بنا نهاده شد؛ کارل زایس بیش از 160 سال است که در زمینه اپتیک و تصویربرداری فعالیت می‌کند. نمونه‌های مهارت لنزهای کارل زایس در ثبت تصویر طی این مدت سال‌ها مشاهده است. حتی این لنزها در تولید قطعات هواپیماها، قطارها و اتومبیل‌ها نیز استفاده می‌شود. در ساخت فیلم‌های تاثیر گذار بسیاری مانند "ارباب حلقه‌ها" تصاویر بی نظیری ثبت شد که فقط با لنزهای زایس امکان پذیر بود. کارل زایس بیش از 40 سال است که در ساخت و کوچک‌سازی ریز پردازنده‌ها پیشگام است.
آقای کارل زایس عینک ساز و صنعتگر آلمانی بود که بیشترین شهرت او به دلیل ساخت لنزهای اپتیکال باکیفیتی است که کاربردی گسترده در وسایلی همچون دوربین و میکروسکوپ دارد.
کارل در ۱۱ سپتامبر ۱۸۱۶ در وایمار آلمان راده شد. در ۱۸۴۶ کارخانهٔ خود را در ینا افتتاح کرد.
[تصویر: 472px-Carl_Zeiss_from_Auerbach_1907.png]


اوایل شرکت او فقط به تولید میکروسکوپ میپرداخت، اولین تولیدات وی میکروسکوپ های ساده تک لنزی بود؛ که مورد توجه جامعهٔ علمی قرار گرفت و پس از آن کار بر روی میکروسکوپ‌های دولنزی را آغاز نمود. او همچنین به تولید عدسی برای عینک، دوربین‌های صحرایی و دیگر محصولات چشمی پرداخت و کیفیت لنزهای ساخت او به حدی بود که شهرتی جهانی را برای او و کارخانه‌اش به ارمغان آورد.
کارل زایس در ۳ دسامبر ۱۸۸۸ و در ۷۲ سالگی در ینای آلمان درگذشت اما تحقیقات و شرکتی که سنگ بنایش را شخصا چیده بود تا به امروز نامش را در تاریخ و یادها زنده نگه داشته، در مقاله ی زیر چگونگی این فرایند و همکاری با ارنست اب، اوتو اسچوت، و آقای کوهلر پی میبریم:

در قرن نوزدهم علوم طبیعی دقیق یک جهش بزرگ را تجربه کرد. یکی از موفق ترین محققین در زمینه تصویربرداری اپتیک Josef Von Fraunhofer (سال‌های 1787-1826) نام داشت. ما باید از او برای خلق سیستمی که امروزه معمول ترین سیستم لنز اپتیک با تصحیح خطای رنگی - شناخته شده با نام سیستم آکروماتیک - می‌باشد و برای دانش پایه در انکسار نور سپاسگزار باشیم.


هر چند نجوم زمینه اصلی کاری Fraunhofer بوده و هنوز تا آن زمان هیچ کس به استفاده مستقیم از این دانش در ساخت میکروسکوپ نیاندیشیده بود.در این دوره از پیشرفت‌های فنی چشم گیر یک مکانیک تجارت خود را در دانشگاه شهر Jena در Thuringia آلمان شرقی بنیان نهاد: کارل زایس. این مرد جوان برای خود هدفی برای تهیه ابزار با کیفیت بالا برای محققین قرار داد. در بین سال‌های 1846 و 1866 میکروسکوپ‌هایی با کیفیت بالا در کارگاه او با مهارت زیاد ساخته می‌شدند. در ابتدا آنها ابزار بسیار ساده‌ای بودند که به عنوان میکروسکوپ‌های کالبد شکافی استفاده می‌شدند، اما در 1857 اولین میکروسکوپ به معنای واقعی با یک Eyepiece و یک عدسی شیئی از کارگاه زایس خارج شد: میکروسکوپ Stativ 1.

[تصویر: 27_14139858845873841.jpg]

این ابزار کارایی را با کیفیت ماهرانه یک هنرمند در آمیخته بود.پس از گذشت تقریباً بیست سال کارل زایس حدود بیست نفر نیروی ماهر را به خدمت گرفت و روز به روز تجارت خود را گسترش داد. اگرچه نتایج بدست آمده کاملاً رضایت بخش بود اما به عنوان یک بنیانگذار و مدیر، او همچنان به دنبال چیز بیشتری می‌گشت.


وی با اینکه از کیفیت بالای ابزارش آگاه بود نمی‌توانست روش سعی و خطای مرسوم آن زمان برای تولید اپتیک را بپذیرد و می‌دانست رقابت هیچ گاه متوقف نمی‌شود.هدف او خلق محصولات با قابلیت تولید مجدد در کارگاهش بود. این موضوع قرار دادن قوانین دقیق برای فرآیند تولید را ضروری ساخت.


آرزوی او: «دستی که کار را انجام می‌دهد نباید کار دیگری غیر از پیاده سازی دقیق فرم‌ها و ابعاد تمام مولفه‌های طراحی که قبلاً محاسبه شده‌اند، انجام دهد»اما چه کسی می‌بایست این قوانین را وضع نماید؟ برای این کار کارل زایس از یک فیزیکدان و ریاضیدان 26 ساله بسیار با استعداد به نام Ernest Abbe کمک گرفت. سپس نوبت به سرمایه گذاری رسید. پنج یا شش سال کار تئوری بر روی مسایل تشکیل تصاویر میکروسکوپی نیاز به کمک مالی داشت.
حتی در آن زمان نیز خلاقیت قیمت بالایی داشت. اما امید به تولید محصولات بهتر دو شریک را در هدفشان مصمم می‌ساخت.در نهایت Abbe آنچنان کار جامعی انجام داد که در 1872 کارل زایس دارای خط تولیدی برای 17 عدسی شیئی متفاوت شامل عدسی‌های روغنی همه با کیفیتی از تصویر که تا آن زمان سابقه نداشت شده بود.این همکاری همچنان تکامل یافت تا در نهایت ارنست Abbe شریک همسان کارل زایس شد: به این ترتیب هوش به مولفه اصلی کمپانی جوان زایس تبدیل شد. Abbe در سال‌های آخر با توجه به کامیابی‌هایی که کسب کرده بود به یک دانشمند با اهمیت تاریخی تبدیل شد.

تئوریی که Abbe پیشنهاد کرده بود امکان موفقیت بیشتر را در صورتی که دانشمندان قادر به درک انواع شیشه بکار رفته شوند، پیش بینی می‌کرد. به عبارت دیگر او تنها آنچه که در آن زمان ممکن بود را نپذیرفته، در پی ساخت آنچه که مورد نیاز است، بود.بالاخره Abbe سومین ضلع مثلث زایس را یافت: Otto Schott، شیمیدان شیشه، بار دیگر فردی که می‌خواست از مسیرهایی که قبلاً پیموده شده بود خارج شود و توانایی این کار را نیز داشت.


آزمایش‌های بعدی او برای یافتن انواع جدیدی از شیشه و تعیین مشخصات آنها، بسیار پر هزینه بود. اما سرانجام موفقیت حاصل شد و حتی بسیار فراتر از مرزهای میکروسکوپ پیش رفت که هم چنین منجر به تأسیس Jenaer Glaswerk Schott Genossen شد.


[تصویر: about-zeiss-03.jpg]


تئوری میکروسکوپ Abbe در سال 1886 به حقیقت پیوست. ساخت عدسی‌های شیئی آپوکرومات معمولی و روغنی به مفهوم پایان کار پیشرفت در آن زمان بود.پیشرفت‌های صورت گرفته در زمینه عدسی‌های شیئی منجر به ایجاد میدان دیدی بزرگتر از آنچه تا آن زمان ممکن بود شد. با گذشت زمان کاملاً آشکار شد که باید توجه بیشتری به مساله نوردهی صورت بگیرد که خود طلوع دوران کار بر روی جزییات در میکروسکوپ ها بود.
پروفسور August Kohler (سال‌های ۱۹۴۸-18۶۶) به عضویت جدید از کارکنان کارل زایس در Jena پیوست و در سال 1893 راهبردهایی را برای نوردهی صحیح نمونه‌های میکروسکوپی منتشر ساخت. او یک سیستم نوردهی میکروسکوپ را با طراحی زکاوتمندانه‌ای ارایه کرد که امکان استفاده از تمامی توان رزولوشن عدسی‌های شیئی Abbe بخصوص برای میکروفوتوگرافی که آن زمان تبدیل به یک کاربرد مهم شده بود را فراهم می‌آورد.سیستم نوردهی Kohler تصاویری با توان رزولوشن بالا به علت استفاده از کندانسور به ما می‌دهند که بصورت همگن نوردهی شده‌اند.
از دیگر مزایای این سیستم دیافراگم روزنه است که در کندانسور تعبیه شده است و به ما اجازه می‌دهد کنتراست و توان رزولوشن تصویر را بدون آنکه هیچ خللی به همگن بودن روشنایی نور وارد شود، تنظیم نماییم.دانش و مشاهده قوانین Kohler و تنظیمات میکروسکوپ متناظر با آن- دستی و یا موتوریزه - هنوز از اهمیت بالایی برخوردار هستند.


نقش شرکت زایس در توسعه و تکامل تجهیزات عکاسی و فیلمبرداری :

در همان ابتدای موضوع اشاره کردیم که کارل زایس در صنایع عکاسی و تصویربرداری به خصوص تکنولوژی و ابداعات که منجر به کاهش حجم لنز ها و تهیه دوربین های کوچکتر مثل دوربین های موبایل شد نیز نقش مهمی داشته، قسمتی از این مقاله ترجمه به فارسی برایتان میگذارم جالب هست؛
گر تاکنون شما از گوشی‌های نوکیا استفاده کرده باشید، احتمالا لنزهای کارل زایس را نیز تجربه کرده‌اید. لنز کارل زایس جزء جدا نشدنی نوکیا808 PureView بهترین گوشی دوربین دار نوکیا است


[تصویر: 8760.jpg]


. ولی آیا تاکنون فکر کرده اید دقیقا دلیل خاص بودن لنز کارل زایس چیست؟کارل زایس بیش از 160 سال است که در زمینه اپتیک و تصویربرداری فعالیت می‌کند. نمونه‌های مهارت لنزهای کارل زایس در ثبت تصویر طی این مدت سال‌ها مشاهده است. حتی این لنزها در تولید قطعات هواپیماها، قطارها و اتومبیل‌ها نیز استفاده می‌شود. در ساخت فیلم‌های تاثیر گذار بسیاری مانند "ارباب حلقه‌ها" تصاویر بی نظیری ثبت شد که فقط با لنزهای زایس امکان پذیر بود. کارل زایس بیش از 40 سال است که در ساخت و کوچک‌سازی ریز پردازنده‌ها پیشگام است.


• یک همکاری بی نظیر با تمرکز بر کیفیت

کارل زایس با مشارکت شرکت نوکیا زمان زیادی را به منظور ایجاد راهکارهایی برای دستیابی به بهترین نتیجه ممکن در تصویربرداری صرف کردند. اپتیک‌های کارل زایس به طور ناگهانی وارد بازار نشدند. کارل زایس علاقه‌ای نداشت که با کاهش اندازه هر پیکسل برای ایجاد پیکسل‌های بیشتر در یک حسگر مشابه مگاپیکسل را افزایش دهد ولی اپتیک را ثابت نگه دارد. کارل زایس سعی کرد به طور مداوم اپتیک‌ها را ارتقا دهد، زیرا لنز سرآغاز زنجیره تصویر است. هر گونه اطلاعات تصویر که به درستی از طریق لنزها به حسگر نرسد از بین می رود.


در همان زمان کارل زایس از مهارت‌های خود در زمینه تصویربرداری به منظور بهینه‌سازی تمام اجزا در سراسر زنجیره تصویربرداری استفاده کرد. زیرا لنز تنها بخشی از کل داستان بود. با درنظر گرفتن تمامی عناصر، کارل‌زایس تجربه خارق‌العاده و به دست آوردن نتایج مطلوب در تصویربرداری را تضمین می‌کند.


• لنزهای تزار و تولد عکاسی موبایل

[/b]
خوب است در اینجا از لنزهای تزار یاد کنیم. لنز تزار که در دوربین‌های همراه به کار می‌رود، درصنعت اپتیک الگوی خوبی به شمار می‌رود. در سال 1902، برای اولین بار اجزای مختلف لنز در یک لنز منحصر پردازش شدند. (لنز تزار توسط پل رادولف طراحی شد؛ وی دانشمند بسیار بااستعدادی بود که با کارل زایس کار می‌کرد). وضوح بالا در طراحی لنز کلاسیک تزار با 4 عضو، اولین طرح لنز فشرده بود. اسم تزار یک نماد واضحی از ساختار اصلی لنز است: کلمه tessares در زبان یونانی به معنی 4 است که نشان می دهد لنز شامل 4 عنصر است. با چنین وضوح بالایی، این لنز مبتکرانه صنعت عکاسی با موبایل را امکان پذیر کرد. لنزهای تزار برای اولین بار، ثبت فرمت‌های کوچک فیلم (حسگرهای امروزی) را میسر کرده و به نوبه خود باعث کوچکتر ، سبک‌تر و قابل حمل شدن دوربین‌ها شدند. همه لنزهای فشرده دوربین بر اساس ابتکار اولیه (اصلی) کارل زایس است.

با اینکه قصد داریم تاریخچه شرکت زایس تنها به عنوان مقدمه ای بر پرداختن به محصولات شکاری و دوربین های سلاح ساخت زایس باشد اما بعضی مطالب جالب دیدم که میگذارم؛ در سایت نوکیا قسمتی از سوال و جواب درباره لنز های زایس جالب دیدم:
سوال :
تفاوت تصاویری که با لنز کارل زایس گرفته می‌شود نسبت به لنزهای دیگر در چیست؟
استانداردهای کیفیت کارل زایس در تمام فضای تصویر، وضوح و کیفیت بالا را تضمین می‌کند. هیچ منطقه‌ای محو نیست و در هیچ جا روشنایی بیش از حد نیست. کنترلِ خوبِ انعکاس‌های درونی باعث حفظ رنگ‌های طبیعی می‌شود و همه اینها در مجموع تصاویری با درجه‌ی شباهتِ بالا با اصل خود ایجاد می‌کنند. اگر تصویر بیش از حد بزرگ نشده باشد حتی با کیفیت دوربین‌های عکاسی دیجیتال بزرگتر نیز برابری می‌کنند.
[تصویر: 27_14139859323908961.jpg]
سوال:
برای تولید لنز برای دوربین موبایل چه مهارت‌هایی نیاز است؟
جواب :
شما باید طراحی اپتیکال مدرن را بدانید که در مورد شکل‌های پیچیده لنز، قالب‌بندی لنز و فنون نصب و مونتاژ است. همچنین شما باید بتوانید از بسیاری از ابزارهای اندازه‌گیری برای اطمینان از کیفیت استفاده کنید.

[تصویر: lumia_etu1302TL_du-600x402.jpg]


سوال:
برای تولید لنز برای دوربین موبایل چه مهارت‌هایی نیاز است؟
شما باید طراحی اپتیکال مدرن را بدانید که در مورد شکل‌های پیچیده لنز، قالب‌بندی لنز و فنون نصب و مونتاژ است. همچنین شما باید بتوانید از بسیاری از ابزارهای اندازه‌گیری برای اطمینان از کیفیت استفاده کنید.

سوال:
چه چیزی در مورد رابطه کاری نوکیا و کارل زایس اینقدر خاص است؟

زمانی که نوکیا و کارل زایس، پیشگامان در صنایع اپتیک و موبایل الکترونیک، با یکدیگر هم‌پیمان شدند، هدف ما این بود که بهترین تلفن‌های همراه مجهز به دوربین را تولید کنیم. رابطه کاری ما تخصص و دانش دو شرکت پیشگام را با هم درآمیخت. به این وسیله ما توانستیم برنامه‌ها و تصمیمات خود را با یکدیگر به اشتراک گذاریم و با هم برای توسعه فناوری در مراحل بسیار ابتدایی کار کنیم. به این معنی که ما می‌توانیم همچنان به تاریخ طولانی خود برای تولید محصولات متفاوت با یکدیگر ادامه دهیم.


[تصویر: flashazos_09marzo_2012_3.jpg]
سخت‌ترین چالش در تولید لنز موبایل‌های دوربین‌دار چیست؟
سخت‌ترین چالش در مقایسه با لنز دوربین‌های معمولی این است که بالاترین درجه وضوح حاصل شود و در همان حال اندازه لنز دوربین تا جایی که می‌شود کوچک شود. باریک بودن یک فاکتور لازم برای موفقیت در تولید لنز موبایل است و تنها دوربین‌های واقعا برجسته‌ای نظیر نوکیا ۸۰۸ PureView می‌توانند چندین میلی‌متر بزرگ‌تر باشند. لنز نوکیا ۸۰۸ PureView به محدوده انکسار نزدیک است؛ این یکی از قوانین فیزیک است که تفکیک‌پذیری لنز را محدود می‌کند. ممکن نیست لنزهایی ساخته شود که وضوح و درجه تفکیک‌پذیری بالاتری از حد انکسار داشته باشند. درجه وضوح خارق‌العاده نیاز به پیکسل‌های بیشتر حسگر دارد که بتوانند جزییات بیشتری در عکاسی شما ثبت کنند.

لنز نوکیا ۸۰۸ PureView از درجه تفکیک‌پذیری برخوردار است که ۷۵ درصدِ حد انکسار است. تنها راهی که خیلی بهتر خواهد بود وقتی است که شماره f-stop کوچکتر باشد؛ یعنی قطر سوراخ بزرگتر باشد. رسیدن به چنین وضوحی و عرضه آن به بازار انبوه بزرگترین چالش ما بود.[تصویر: lumia_etu1302TL_du-600x402.jpg]

دوربین های سلاح ساخت زایس:
شرکت کارل زایس برای نخستین بار در سال 1904 اولین نمونه های سیستم هدفگیر اپتیکی برروی سلاح ساخته این شرکت را ساخت, اما نقاط عطف در طراحی دوربین سلاح در این شرکت بلکن تاریخ دوربین سازی در سال 1922 و با طراحی و عرضه دو مدل انقلابی ZEISS Zielmult و سپس Zielmultar و بعد از آن ZEISS Zielacht بودعکس زیر Zeiss Zielmulti 1-4X from 1922[تصویر: 27_14139859684471251.jpg][تصویر: 27_14139859704974651.jpg]

و عکس های زیر zeiss zielmultar 1-6x ساخت 1925 که دیدن اجزای داخلی بسیار پیشرفته؛ انقلابی؛ هوشمندانه و سیستم تاکتیکال آن خالی از لطف نیست.

[تصویر: 27_14139859751865341.jpg][تصویر: 27_1413985975187232.jpg]

[تصویر: 27_14139859751878593.jpg]
[تصویر: 27_141398597797151.jpg][تصویر: 27_14139859763626971.jpg][تصویر: 27_14139859763636222.jpg] [تصویر: 27_14139859773290961.jpg] [تصویر: 27_14139859773300632.jpg] [تصویر: 27_14139859773311333.jpg]


نقطه عطف تکامل این سه مدل Zielacht بود که به سفارش هیتلر برای ارتقاع برد مفید و تیراندازی دقیق بر روی موزر 98 ساخته شد، Zielacht به اختصار مدل zf42 نامیده میشد؛ پس از چند سری تغییرات در سال 1943 مدل نهایی با بزرگنمایی بالای 8 برابر تهیه گردید؛ این مدل Zielacht با بزرگنمایی 8 برابر یا همان zf42 x8 یکی از پیشرفته ترین دوربین سلاحی بود که تا آن زمان ساخته شد، شفافیت بسیار بالای تصویر به علت لنز شیعی بزرگ, سیستم ریل اپتیکی که جایگزین حلقه های قبلی شد فضای داخل تیوب دوربین را وسیعتر گردانید که همین امر امکان استفاده از حداکثر قطر لنز های داخلی را میسر گردانید؛ لنز چشمی پیشرفته ای هم برای سیستم جدید طراحی گشت. این مدل اختصاصا برای سلاح m98 (برای ایرانی ها برنو معروفه ) سامانه تاکتیکال تنظیم افت گلوله نیز داشت که طراحی سلاح m98 به مدد آن برای دشمنان بدل به کابوسی شد؛ امکان تنظیم از 200 متر تا 1000 متری را دارا بود ( هست ) رکورد ثبت شده کشتن یک سرباز در فاصله 1500 متری در جنگ جهانی دوم با این مدل ثبت گردید!!

[تصویر: 22_14139817279536022.jpg]

مدل zf42x5 بزرگنمایی 5 برابر

[تصویر: 22_14139817369186631.png]


و zf42 8x


[تصویر: 27_14139859966655711.jpg]
[تصویر: 27_14139859966710832.jpg]


پس از جنگ جهانی مدل های بسیاری عمدتا برای مقاصد شکاری و دوجانبه شکاری نظامی توسط این شرکت ساخته شدند،نقاط قابل ملاحزه دیگر در سیر پیشرفت دوربین های سلاح ساخت زایس؛ در سال 1990 ابداع سیستم ریل جدید برای نصب و پیاده سازی سریع و دقیق دوربین بر روی سلاح... در سال 1998 و روی کار آمدن دوربین های Victory Varipoint sistem بود؛ بسیار شبیه هولوگرافیک و رد دات های امروزی . این سیستم یک نقطه نورانی برای شب و روز روی تصویر ایجاد میکرد که خیلی مشخص بود بعد پایه ساخت هولوگرام و رد دات ها و در مدل های بعدی ویکتوری که دارایمسافت سنج هستد نیز برای محاسبه بالستیک گلوله از سیستم Victory Varipoint استفاده شده؛[تصویر: 27_14139860072237411.jpg]

در سال 2012 مدل VICTORY HT با ضریب نوردهی مطلق 95% اوج شفافیت دوربین سلاح.[تصویر: 27_14139860120686941.jpg]امروزه شرکت اپتیک سازی زایس طیف کسترده ای از دوربین های سلاح از بزرگنمایی 1.1x تا 24x را ارائه میدهد؛درپایان باید خاطرنشانکنم هرگونه کپی برداری و ذکر این مقاله که کاملترین مقاله فارسی درباره دوربین های این شرکت هست تنها با ذکر منبع به طور مشخص http://www.rifles.ir مجاز میباشد. کاملترین مطالب درباره دوربین های شرکت زایس بین منابع فارسیو همچنان این مقالات درباره این شرکت ادامه دارد،
مطالب هم راستا در انجمن :

پیوست :
[تصویر: 823d-Untitled-1.jpg] [تصویر: 823d-1.jpg] [تصویر: 823d-2.jpg] [تصویر: 823d-3.jpg] [تصویر: 491e-4.jpg] [تصویر: 491e-5.jpg]


منابع:

• سایت رسمی شرکت زایس zeiss.com
• مشارکت کنندگان ویکیپدیا انگلیسی
• مشارکت کنندگان ویکیپدیا آلمانی
• وبسایت optic.com
• nokia
مطالب تا سال 2012 این شرکت در پست اول آپدیت شد8
دوربین سری زد اف بعضی مطالبشو میشه توی تاپیک تاریخچه دوربین ها انتقالش داد.4
لینک مرجع