انجمن تیراندازی و سلاح رایفلز

نسخه‌ی کامل: هاتسان رنجر 155
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
سابقا" علاقه ای به خرید مدلهای هاتسان نداشتم و در بدترین حالت کرال را ترجیح میدادم . ولی بعد از مدتها همنشینی با Jafar43 عزیز کمی از علایق ایشان هم به بنده سرایت کرد و این شد که بعد از خرید رنجر 80 دیدگاهم نسبت به محصولات فنری رنجر با لطافت بیشتری همراه شد .
در مرحله دوم از پروژه کشف استعدادهای هاتسانها نوبت به یکی از قوی ترین مدلهای فنری این برند رسید به نام 155 torpedo.
http://8pic.ir/images/phz7b9g2hhj9nv5utzwa.jpg
http://8pic.ir/images/xbbjyoq7juhah1a363f7.jpg

تفنگ لوله ثابت و قنداق چوبی که کیفیت مناسب و استایل زیبایی داره . وزن تفنگ طبق اعلام شرکت 4.8 kg میباشد به همین خاطر یه هیچ وجه مناسب افراد ریز جثه نیست . و البته در صورت نصب دوربین به راحتی با بالاتر از 5 kg هم صعود خواهد کرد . سرعت تیر حدود 300 متر بر ثانیه در کالیبر 5.5 میباشد که اونو در ردیف تفنگهای بادی مگنوم قرار میدهد . در نبود کرنوگراف و با روشهای ابتدایی برآوردی از قدرت سلاح انجام شد تا کیفیت کارهای اصلاحی بعدی قابل براورد باشد .
مکانیزم مسلح شدن کاملا ایمن طراحی شده و با حرکت رو به عقب خشاب امکان ساچمه گذاری فراهم میشود .
http://8pic.ir/images/n2ea6crngzyggil5u3ya.jpg
نکته جالب اینکه مجموعه لوله و خشاب به هم کوپل شده اند و با حرکت خشاب لوله هم حرکت میکند و البته چیزی که ما از بیرون سلاح به عنوان لوله میبینیم در حقیقت روکش لوله است ( تقریبا شبیه دیانا 52 )
از قسمت مازل امکان رویت لوله متحرک وجود دارد.
http://8pic.ir/images/cjbqjutpt2rz75thpdqg.jpg
http://8pic.ir/images/rew4bibkvnpkgg0u4153.jpg
در قسمت پایین قنداق ضامن ایمنی وجود دارد که مانع از برگشت ناخواسته اهرم شارژ میشود .
http://8pic.ir/images/qrxc1wniehfi9bywb8x7.jpg
مکانیزم قفل اهرم شارژ هم بسیار محکم و کارامد طراحی شده .
http://8pic.ir/images/sj6l2amebp0n2pmmu8ye.jpg
سیستم یکپارچه اتصال قنداق به سیلندر تا حدی جلوی شل شدن مکرر پیچ را گرفته است و نیز یک مهره قفل کننده روی مهره اصلی تعبیه شده است
http://8pic.ir/images/r1h07v9ex54a7nu5ibxh.jpg
http://8pic.ir/images/j89p1egfo6picqhaiyjo.jpg
ادامه دارد ...
سلام به دوستان .
ادامه ماجرا ..
طبق روال همیشگی ابتدا تصمیم به باز کردن سلاح گرفتم و البته قبل از ان چند تست از دقت و قدرت نفوذ ساچمه ها انجام دادم تا بعد از کارهای اصلاحی میزان پیشرفت مشخص باشد . در نبود دستگاه تراش دوستم در منزل با یک گیره دستی اقدام به باز کردن فنر سلاح کردم ( به خصوص هنگام بستن فنر این وسیله بسیار کارامد است ). منتها قبل از انجامش لازم بود قطعه ای از جنس چوب به عنوان قالب نگهدارنده دستگاه ماشه تهیه گردد .
http://8pic.ir/images/zizj6mtwbtdunv2iu9b3.jpg

فنر بسیار پرقدرتی دارد که کاهش طول قابل ملاحظه ای نداشته
http://8pic.ir/images/yjjja6mjvgcwvzot7b5i.jpg
برای من که قبلا فقط با دیانا کار کرده بودم این تفنگ بسیار حجیم و زمخت به نظر میرسید . در عکس مقایسه بین پیستون 155 و 80 کاملا بیان کننده بزرگی اجزای این تفنگ است .
http://8pic.ir/images/m9eacf053dd9tw1736d0.jpg
چند تا پکینگ و لوله هادی فنر ساختیم که یکی از لول فنرها به علت اینکه بیش از حد جزم بود بعد از شلیک دوم شکسته شد .
http://8pic.ir/images/jbpc2zyxwekwia84j1j7.jpg
http://8pic.ir/images/urdxbxfd4v27a3z3s545.jpg
http://8pic.ir/images/mi9ep627i1ut2kefid5g.jpg
خلاصه تفنگ جمع شد و نوبت به تست رسید . بعد از تعویض واشر افزایش قدرتی در حدود 20درصد کاملا مشخص میباشد با توجه به نفوذ عمیقتر ساچمه ها . لگد سلاح کمتر شده . دستگاه ماشه کلا باز و تمام قطعات پولیش و گریسکاری شد. و البته حساسیت انرا تا حد امکان بالاتر بردم .بعد از ان در چند نوبت با دوربین و بدون دوربین اقدام به تست دقت سلاح در فواصل 14 متر و 40 متر کردیم . ابتدا تفنگ در 14 متر با دوربین 3-9 *40 تنظیم شد که گروه تیری در حدود 0.5 تا 1 cm با چند ساچمه متفاوت بدست امد .
و در ادامه 40 متر
http://8pic.ir/images/7jpw9n8dv9uh1e8ke7fm.jpg
http://8pic.ir/images/h2fu5cm8dc6btoaobo8o.jpg
از بین تمام ساچمه ها کراسمن بسیار خوب عمل کرد و البته اگزکت 18 گرین هم خوب بود . پرومگنوم هم قابل قبول

دوربینی که در عکسها مشخص هست علی رغم مقاوم سازی بعد از حدود50 شلیک از تنظیم خارج شد . ولی قبلش تونستیم در چند مرحله گروه تیر بگیریم . . برای بدست اوردن رفتار تفنگ طیف وسیعی از ساچمه ها مورد تست قرار گرفت که شامل موارد زیر است :
خانواده معظم jsb شامل exact jumbo 18.130-straton jumbo 15.89 -exact 15.89-exact 25 -
باراکودا 25 گرین و کراسمن هالوپوینت به همراه الماس استاندارد 16 گرین و البته پرومگنوم دوست داشتنی .

ظاهرا جند وقتی است که 155 دیگر توسط نمایندگی وارد نمیشود ولی لوازمی مثل فنر ( که بسیار باکیفیت است ) و واشر و پیستون سلاح در بازار موجود است . قیمت فنر اصلی 45 تومن میباشد . و اینکه از نظر قطر قابل استفاده در تفنگهایی مثل دیانا مگنوم و انواع سری 50 است (البته باید کوتاه شود ) و با توجه به قطور بودن پروفیل فنر و اینکه فنرهای اصل دیانا بسیار کمیابند میتوانند جایگزین خوبی برای فنرهای دایانا باشند.
نظر من در مورد این سلاح
موارد مثبت :
قیمت مناسب. قدرت عالی ( الان این تفنگ کمی بیشتر از 350 قدرت دارد که برای یک تفنگ فنری کاملا کفایت میکند ) دقت قابل قبول ( باز هم نظر شخصی من این است که با بهینه سازی دقتی در حد 350 و یا حتی بیشتر بدست خواهد امد که وزن سنگین سلاح در این مورد کاملا باعث برتری است ) وجود لوازم مصرفی با قیمت بسیار کمتر از تفنگهای المانی .
مکانیزم اصطلاحا زیر شکن این تفنگ جالب طراحی شده و علی رغم اینکه فکر میکردم پرت هوای مصرفی خواهد داشت اینگونه نبود ( چون مجموعه خشاب با لوله کوپل شده ). در ضمن یک واشر داخل سیلندر مشابه دیانا 52 هم در این سلاح تعبیه شده است .
چفت و بست اهرم شارژ محکم است .پد ضربه گیر انتهای قنداق در قیاس دیانا 350 کارامدتر طراحی شده است
معایب :
اول از همه وزن سنگین در حدود 5 کیلوگرم . مکانیزم مسلح سازی زمان گیر است لذا این تفنگ به نظر من مناسب شکار نیست . کیفیت زاج کاری در حد المانیها نیست ولی قابل قبول است . مکانیزم ماشه کلا قابلیت کارکرد نرم و روان مثل ماشه 06 دیانا را ندارد ولی میتوان تا حد زیادی انرا بهبود بخشید ( از نظر ارگونومی و نرمی کارکرد ماشه به نظر من ماشه 06 دیانا بی رقیب است )
قبضه سلاح خوش دست نیست و طول کلی سلاح هم بلند است . مخصوصا این قامت بلند وقتی محسوس است که در کنار دیانا 52 مقایسه شود .

اگر مورد جالب دیگری به نظرم رسید حتما اعلام خواهد شد .
باقی بقای دوستان ...
(۱۰-۱۵-۱۳۹۳ ۰۹:۲۷ صبح)RABIN نوشته شده توسط: [ -> ]رنجر 155یک اشتباه وفاجعه طراحی درتفنگ بادی هست،سیسنم ساچمه گذاری اشتباه وسایقه ای وزن بسباربالا ازمعایل این تفنگ است،بتوجود رنجرواسنایپر125 &135دیگه تولیداین محصول یک حماقت طراحی ازسوی شرکت هاتسان بود..
یه سوال؟لول فنر فابریک دوتا واشر داره نقش اون چیه؟؟؟ وبرای ساختن لول فنر حتما باید اون دوتا واشرباشه؟

البته نظر تمام اعضا محترمه ولیکن در این انجمن تخصصی سعی همگی ما در ارائه مطالب علمی و تجربی است و برخورد احساسی جایی نخواهد داشت . الفاظ فاجعه - حماقت و ... بیشتر برگرفته از احساسه تا عقلانیت . و اما ایرادات شما چند شاخه داره و مهمترینش نقد طراحی سلاح است که سیستم ساچمه گذاری را هم شامل میشود . بفرمایید چطور همچین نتیجه ای گرفتین ؟ اگه منبع نظر شما قیاس بوده با چه سلاح دیگری قیاس کردین ؟ مشخصا در مورد سیستم ساچمه گذاری نظرتون چیه ؟ چطور میتونست بهتر از این باشه ؟ چون کسی که اشکالی میبینه حتما مورد بهینه ای مد نظرش هست که امیدوارم کاربر رابین جوابگو باشند .
و اما اینکه دو واشر چه نقشی دارند بعد از توضیحات شما بهش میپردازیم .
از قضا بالاخره ساچمه های ts22 که مدتها بود به دلیل ناسازگاری با انواع تفنگهای من بلا استفاده مونده بود با این تفنگ تقریبا هماهنگ و دقیق عمل کرد و این شد که گروه تیر قابل قبولی در 40 متری بدست اومد . یه نفر اونور اب برای تیون سلاح هاتسان این کارو انجام داده
http://8pic.ir/images/1l3huwozspbdjt6c70pz.jpg
ایجاد سه عدد سوراخ کور با زوایای مساوی برای قرار دادن قطعات تفلونی تراشیده شده
http://8pic.ir/images/h8teyo4s780cdptc6g5t.jpg
http://8pic.ir/images/vil3ai3xxistvx57srw9.jpg
همانطور که مشخصه مقداری بیرون زدگی وجود دارد که با کمی تراش برطرف خواهد شد .
http://8pic.ir/images/jjxys8w2hd1ktl9ar5ih.jpg
http://8pic.ir/images/t2nyx52cax6rcrn7gza7.jpg
استدلال ایشون این هست که با انجام این کار در حین حرکت بعد از شلیک مقدار بیشتری پیستون با سیلندر سنتر میشود و در نتیجه افزایش دقت و کم شدن ارتعاش را در پی دارد و از طرفی از اصحکاک فلز با فلز کاسته خواهد شد .
استدلال جالب و زیرکانه ای بود پس من حدس میزنم اگه لوله این تفنگ کوتاه بشه دقتش افزایش پیدا میکنه42
در مورد کوتاه شدن لوله نظری ندارم . اما یک سری کارهای جانبی روی این سلاح انجام شده که چند تا عکس در این رابطه برای دوستان میزارم . طبق معمول تعویض پکینگ و میله هادی فنر از مهمترین واجبات هست .
http://8pic.ir/images/0jzj971he2krnlo2s7se.jpg
استفاده از گریس ( البته نه هر مدل گریسی و نه گریس پایه مس ) برای کمتر کردن اصطکاک بدنه فلزی پیستون
http://8pic.ir/images/av0m8s6mygsekrm0ipa5.jpg

و یک کار جالب دیگه " استفاده از یک بوش برنجی دست ساز برای کم کردن قطر کانال خروجی هوا . با این استدلال که سرعت خروج هوا کمتر شده از طرفی با ایجاد یک مانع هوایی جلوی سرعت بسیار زیاد پیستون گرفته شده و نتیجه ان کمتر شده ضربه انتهای پیستون خواهد بود و البته به نظر من کمتر شدن قدرت تفنگ را در پی دارد .
http://8pic.ir/images/gb25lv9qcg9prjj0y9dy.jpg
http://8pic.ir/images/rxhzrrqe4h242o3dxmei.jpg
http://8pic.ir/images/5kclwm8veys7xcz16jxv.jpg
توضیح اینکه جدیدا محصولات فنری هاتسان با ویبلی موارد مشترک بسیار زیادی پیدا کردند از جمله مکانیزم ماشه و پیستون و ... میشه گفت مثلا ویبلی پاتریوت تقریبا همین هاتسان 135 خودمونه با یک اسم متفاوت .
یک کار جالب دیگه تعویض این پیچ با نوع الن خور
http://8pic.ir/images/zwb11gnxf553fhy0ior2.jpg
http://8pic.ir/images/9ulwul7pj8ivxyo5oeg9.jpg
http://8pic.ir/images/px09iwrghyqih09n5eeu.jpg
من همیشه گفتم که باگریس به هرشکلش مخالفم؛ اصلیترین دلیل مخالفتم با تیون گریس موقتی بودن هست، اینکه قویتر بشه یا نه زیاد برام مهم نیست اما مسلما وقتی با گریس که یه چیز موقت هست تفنگ صفر بشه پس از کم شدن اثر گریس تنظیم به هم میخوره. من 54 خودم؛ تنها و آخرین تفنگ فنری که دارم سال گذشته با دوربین یکی از دوستان تنظیمش کردم، این دوستم تفنگ خودش رو فروخته بود پس دوربین روی هیچ تفنگ دیکری نرفت و تنظیمش به هم نخورد. چندروز پیش همون دوربینو بستم روی تفنگی که حدودا 1000 شلیک یا بشتر ازش گذشته بود؛ در 35 متر خال میزد، 4 برا همین گریس برای تفنگای دقیق به دلیل موقت یبودن اثر و تنظیم نمیپسندم4

یه پیشنهاد، حجت بر این تفنگ با ساخت و تعویض قنداق تموم کن4 یا اگه حوصله داری مثل اون دوستمون هارودبا که 350 مگنوم رو یه ابر تیون کرد آنتی شوکش کن4
استفاده از گریس در محافل فارسی بیشتر برای افزایش قدرت سلاح استفاده میشود و البته در اغلب موارد بدون توجه به نوع گریس و کاربری ان .ولی موارد بسیاری هم در فرومهای خارجی دیدم که استفاده از گریس را برای کاهش اصطکاک توصیه کردند که منطقی هم هست . از برخی از دوستان میشنویم که میگن اگه خوب بود که خود کارخانه سازنده استفاده میکرد 68 . باید توجه داشت که تیونینگ در جهان مخصوصا در صنعت اتومبیل گردش مالی چند میلیارد دلاری در سال داره و هستند شرکتهایی که این قبیل کارها را بر روی خودروهایی که به نظر همه حد نهایی مهندسی هستند انجام میدهند ( مثل بوگاتی ویرون ) بنابراین تیونینگ یک محصول الزاما به معنای ناقص بودن ان نیست که نیاز به اصلاح دارد بلکه در اغلب اوقات حالت شخصی سازی مطرح است .
ولی انصافا محصولات فنری هاتسان نیازمند تغییرات اصلاحی و نه شخصی سازی هستند که قابل تحمل شوند 21
لینک مرجع