انجمن تیراندازی و سلاح رایفلز

نسخه‌ی کامل: Hatsan Ranger 135
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
سلام دوستان . چند وقتی است که هاتسان 155 را به یکی از دوستان واگذار کردیم .در این مدت به فکر یک تجربه جدید در محصولات هاتسان بودم .بنابراین 135 را انتخاب کردم . این سلاح موارد مشابه بسیاری با 125 اسنایپر دارد تا جایی که بدوا به نظرم رسید تاپیک جداگانه باز نکنم . ولی از طرفی برای ایجاد نظم در موضوعات ارسالی معرفی 135 را با انتقال تجربیات شخصی خودم با این سلاح شروع میکنم . اول از همه مهمترین پارامتر انتخابی من قنداق چوبی این سلاح بود . ( قنداقهای سینیتک باعث صدای اضافی در گوش تیرانداز میشوند . کلا چوب یکی از عایقهای طبیعی صوت است) دوم اینکه تجربه یک تفنگ مگنوم لوله ثابت را کسب کنم . باید اعتراف کنم که مسلح کردن این تفنگ خیلی سختتر از 155 است . طول اهرم شارژ در 155 کوتاهتر است نسبت به لوله بلند 135 و طبق قانون اهرمها باید به نیروی بیشتری برای حرکت نیاز داشته باشد ولیکن زاویه و محل قرار گیری اهرم باعث شده نیروی کمتری برای شارژ طلب کند. بنابراین اصلا مناسب جثه و فیزیک بدنی ضعیف نیست . مورد بعدی که باز هم از دیدگاه من کمی ازار دهنده به نظر میرسد بسته شدن لوله تفنگ است که خیلی خشن و محکم انجام میشود .البته با توجه به نو بودن سلاح انتظار میرود به مرور ملایمتر شود . بنابراین در این مورد هم 155 برتر است . ولی در کل فرایند شارژتفنگ نسبت به 155 کوتاهتر خواهد بود. همرا تفنگ استپ دوربین و اچار الن و تعدادی لایه های پد ضربه گیر انتهای قنداق وجود دارد .
http://8pic.ir/images/ebs8vksycu70d6u6f02a.jpg
http://8pic.ir/images/i9sedw9icpl01mlpx9og.jpg
http://8pic.ir/images/rqe3nh97vmoby99eaf6l.jpg
به عنوان اولین کار اقدام به باز کردن سلاح کردم . طبق روال هیمیشگی با پکینگ خشک و بی کیفیت مواجه شدم . تجربه شخصی من در ساخت پکینگ این هست که سیلندر و پیستون را به همراه پکینگ اصلی به تراشکاری میبرم و با ازمون و خطا و تست مداوم در طول فرایند ساخت به یک اندازه ایده ال از نظر مکش و کمپرس و از طرفی حرکت روان داخل سیلندر میرسیم .در ضمن پکینگ 155 از نظر اندازه مقدار بسیار کمی با 135 تفاوت دارد که البته کارخانه سازنده هر دو را با یک سایز پکینگ عرضه میکند.
http://8pic.ir/images/zt8e7byd02npckmlc6uq.jpg
در انتها هم ساخت راهنمای فنر .
http://8pic.ir/images/cvi0a9q1chicyz2pzywd.jpg
ماشه سلاح کاملا باز شده و سطوح درگیر پرداخت و صیقلی میشوند . و البته سرشار از گریس. از نظر طول فنر تفنگهای 155و 135 و ... رکورد دار بلندترین طول هستند . حتی از فنر هانتر 1250 هم بلندتر . در عکسی که قرار میدم این تفاوت طول کاملا مشخص است .
1-فنر اکبند هانتر 1250 که البته با یک واشر سنترال عظیم جثه که بیشتر به گوشت کوب شباهت دارد .2-فنر دیانا 350 مگنوم اکبند3-فنر اکبند هاتسان 155 و 135 4-فنری که از روی تفنگ باز کردم و کار نکرده است .5-فنر یک سال کارکرده 135 با طول تقریبی 37 cm که همین فنر را برای نصب روی سلاح انتخاب کردم .
http://8pic.ir/images/2nu5b7y51ydgmun8pwdr.jpg

ادامه دارد...
در ادامه ..در یک فروم روسی تعدای عکس از هاتسان 135 موجود بود با ظاهری متفاوت از مدلهای رایج در ایران
http://8pic.ir/images/bj5kh5syjkczdlq0mo6j.jpg
http://8pic.ir/images/9c2sqg6t5b8yj00ogya4.jpg
http://8pic.ir/images/4sikymo8xvnjcx5jcwol.jpg
http://8pic.ir/images/c6yea9561f0p6fx17de0.jpg
نقشه فنی قطعات سلاح
http://8pic.ir/images/00nvv2kiuamfjjqx3m8l.gif
کمتر از یک دهه قبل مدل پاتریوت از کارخانه ویبلی در ایران عرضه شد به تعداد بسیار اندکی که از نظر قدرت در زمان خودش قوی ترین سلاح فنری موجود در ایران بود حتی اون موقع pcp هم یا اصلا نبود و یا تعدایدخیلی کمی موجود بود بنابراین قوی ترین تفنگ بادی به حساب میومد . از نظر قیمتی هم یادمه زمانی که مگنوم 350 حدود 330 بود پاتریوت کارکرده بیشتر از 600 هزار تومان در مشهد قیمت داشت. حالا اینکه چرا رفتم سراغ پاتریوت به این علت بود که چند وقتی است که این مدل با همکاری فنی هاتسان تولید میشود (شاید هم تحت لایسنس ) و مدلهای فعلی پاتریوت با قطعات مشترک با هاتسان تولید میشوند . ظاهرا سیستم ماشه و سایت نشانه گیری و پیستون با هم مشترک است .
http://8pic.ir/images/401rmcmqrb7mhw9a86bb.jpg
http://8pic.ir/images/bnu0989ysujvm0hbu8s1.jpg
اندازه پکینگ پیستون ویبلی پاتریوت
http://8pic.ir/images/sbtqhiz31eup3o65rbnf.jpg
http://8pic.ir/images/1p3qeat9nic0ari1op28.jpg
بنابراین در نبود ویبلی پاتریون در بازار کشور ما افرادیکه طالب قدرت بالای این سلاح بودند هاتسان 135 جایگزینی به مراتب بهتر از پاتریوت خواهد بود.
در جدول زیر ملاحظه میفرمایید که هاتسان 135 بیشترین حجم محفظه کمپرس و کورس پیستون را دارد .

http://8pic.ir/images/374jgjt2a7mguxw7r4nl.gif
کرنوگراف هم به زودی خواهد رسید ولی در یک تست تخریبی حدود 30 درصد قوی تر از مگنوم 350 دیانا تخریب ایجاد کرد .
ادامه دارد...
تفنگهای فنری پرقدرت که اصطلاحا مگنوم نامیده میشوند یک مشکل مهم همیشگی دارند و ان باز شدن مداوم پیچهای قنداق است .البته این داستان در مورد همه فنریها وجود دارد ولی در مگنومها تبدیل به معضل میشود .بی توجهی به این مشکل علاوه بر خرابی محل قلاویز رزوه ها باعث کم شدن دقت تفنگ و حتی شکستگی قنداق میشود (اینو در مورد 52 دیدم که قنداق از داخل بر اثر ارتعاش و ضربه های قسمت فلزی سیلندر شکسته بود .)در مورد 135 هم این مشکل را داشتم .انواع روشهای مختلف مثل استفاده از چسبهای قطره ای و نوار تفلون و ... کاملا موقتی بوده و بعضا باعث خرابی های بیشتر میشوند .یکی از همکاران یک نوع چسب قفل رزوه برای من فرستادند که بعد از استفاده و تا الان هنوز پیچها ذره ای شل نشدند . این چسبها ساخت ترکیه است و برعکس لاک تیتهای 243 که انواع تقلبی انها در بازار فراوان است هنوز دچار این معضل نشده اند .از این چسبها میتوان علاوه بر انواع پیچهای موجود تفنگ در مورد پیچهای دوربین هم استفاده کرد . بازه دمایی بسیار بالایی را تحمل میکنند . تقریبا بعد از 15 دقیقه قوام پیدا کرده ولی برای اتصال کامل به 24 ساعت زمان نیاز دارند .
http://8pic.ir/images/6fxalvu0500rq9x0o81v.jpg
http://8pic.ir/images/sse6sma7czucht8f6efj.jpg
http://8pic.ir/images/v3ulffw7sb97valqs3jj.jpg
تا به الان حدود 50 شلیک داشتم و هنوز پیچها شل نشده اند.بالاخره فرصت دست داد تا با همراهی یکی از دوستان که چند سالی هاتسان 125 داشتند ( به نظر ایشان تفنگ من با همین چند کار ساده کاملا متفاوت از یک تفنگ استاندارد شده و گواهی این ادعا تمایل به خریداری این سلاح توسط ایشان است که بی درنگ هم اطاعت امر شد ) چند گروه تیر با تفنگ 135 بنده بگیریم .
شلیکها در حالت نشسته و بدون ساپورت بوده که نتیجه کار بیش از همه نشان دهنده هنر تیراندازی دوست عزیزم اقا سجاد است ( شخصا با این سلاح هنوز نتیجه قابل قبولی بدست نیاورده ام ).فقط سه نوع ساچمه همراه داشتیم که شامل پرومگنوم -هاتسان 18 گرین و JSB 18 gr بود .شلیکها بدون استفاده از دوربین بوده است با سایتهای هدف گیری استاندارد تفنگ .
فاصله 15 متر دقیق اندازه گیری شد و به نظر من گروه تیر با jsb فوق العاده شده . البته ساچمه هاتسان هم بد نیست ولی ابدا در حد و اندازه های jsb ظاهر نشد. ساچمه های پرومگنومی که همراه داشتیم نتیجه رضایت بخشی نداشتند . البته کلا ساچمه با کالیبر بیشتر از 5.5 مثل 5.52 و .. در جان لوله این تفنگ کمی حالت بیرون زدگی دارد که در مورد jsb , و هاتسان دراگون سعی کردیم ساچمه ها با کمی فشار سمبه دقیقا و تا به انتها در جان لوله جای دهیم .
http://8pic.ir/images/dsdipstmup85twc1a5vu.jpg
http://8pic.ir/images/mw923vwqrcd9qzf6vtyc.jpg
در پستهای اتی سعی میکنم مقایسه ای بین این سلاح و چند تفنگ هم رده ان مثل 350 که قبلا تجربه کار کردن با انها را داشته ام برای دوستان ارائه بدهم .
لینک مرجع