راسته کبوتر سانان
زمان کنونی: ۸-۱-۱۴۰۰, ۰۱:۴۰ صبح
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Mars Bowhunter
آخرین ارسال: amir23
پاسخ: 6
بازدید: 13631

ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
راسته کبوتر سانان
نویسنده پیام
***
کاربر ارزشمند
عنوان : کاربر ارزشمند
ارسال‌ها: 603
تاریخ عضویت: مرد ۱۳۹۲
اعتبار: 41
وضعیت : آفلاین
جنسیت:
سپاس ها 2420
سپاس شده 3594 بار در 933 ارسال
ارسال: #1
راسته کبوتر سانان
راسته کبوتر سانان

با قرقره گندمی (کوکر گندمی)
نام انگلیسی: Crowned Sandgrouse
نام فارسی: با قرقره گندمی (کوکر گندمی)


مشخصات ظاهری : این پرنده ، 28 سانتیمتر طول دارد و اندازه اش متوسط وحد واسط میان با قرقره ی راه راه و با قرقره ی شکم سیاه، با دم کوتاه و رنگ روشن تر است. در پرنده ی نر، سر و گردن زردنخودی با تارک صورتی مایل به قهوه ای ، خط پشت چشم خاکستری و پیشانی و چانه، در اطراف منقار، با خط سیاهی دیده می شود. پرنده ی ماده به رنگ شنی نخودی با حالت قرمز کمرنگ دیده شده و سر و گردن و گلو بدون لکه و زرد رنگ است. در پرواز سیاهی روی پرهای پرواز در تضاد با زیر تنه و پرهای پوششی بال ها، که به رنگ خاکستری روشن است، قرار دارد. همچنین سیاهی زیر پرهای پرواز، در تضاد با پرهای سفید پوششی بال قرار دارد. ( خصوصا هنگامی که دم برای نشستن پهن شده است). تفاوت پرنده ی ماده با مادهی با قرقره ی راه راه، در سر آنهاست، که در با قرقره ی راه راه فاقد رنگ زرد سر است، صبح ها برای نوشیدن آب، به صورت گروه های کوچک در کنار منابع آب جمع می شوند.
صدا: صدای این پرنده عموما در پرواز و هنگام رفت و آمد برای نوشیدن آب و شبیه «کاآ- کاتا- کاتا» شنیده می شود.
زیستگاه: این پرنده در مناطق بیاباین، سنگلاخی و کوهستانی، زمین های پوشیده از گدازه های آتشفشانی و دره های خشک به سر برده وروی زمین ، بین سنگ ها آشیانه می سازد. در ایران بومی و نسبتا فراوان است.
حفاظت: این پرنده در سطح وسیعی از مناق شرق و جنوب شرقی ایران پراکنده است، بنابراین، تنها جلوگیری از شکار آن، هنگام تولید مثل و حفاظت از مناطق تولید مثل برای بقایش کافی است و درحال حاضر خطر جدی آن را تهدید نمی کند.

[تصویر: 23_14139317486105941.jpg]

باقرقره دم دراز ( کوکر دم دراز )
نام انگلیسی: Pallas's Sandgouse
نام فارسی: باقرقره دم دراز ( کوکر دم دراز )


مشخصات ظاهری: این پرنده، 36 سانتیمتر طول دارد. بال هایش بلند و باریک و در محل خم بال خمیده است. در میان با قرقره ها بلندترین دم را داراست . در هر دو جنس، زیرتن و زیر بال ها نخودی خاکی رنگ است که در عقب آنها نوار پهن سیاهی دیده می شود. بهترین مشخصه ای این پرنده در پرواز، زیر تنه ی نخودی با لکه های فراوان وبلند با حاشیه ی سفید، گردن آبی خاکستری است. د ر پرنده ی ماده، پس گردن خالدار و در پرنده ی نر، نوار سینه ای کمرنگی آن را از پایین سینه جدا می سازد. صورت نارنجی مایل به زرد است.
صدا: صدای این نپرنده در پرواز، کوتاه و شبیه «کو-رو،کو-رو- کو –تو-رو » یا «کوکه ریک – کوکه ریک» شنیده می شود.
زیستگاه: این پرنده در مناطق نیمه بیابانی ، استپی و اراضی بایر و کشاورزی به سر می برد در ایران، زمستان ها، ندرتا در شمال شرقی (ترکمن صحرا) دیده می شود.
حفاظت: شکار این پرنده باید تحت کنترل کامل باشد.

[تصویر: 23_14139317503732961.jpg]

باقرقره ی خالدار (کوکر خالدار)
نام انگلیسی: Spotted Sandgouse
نام فارسی: باقرقره ی خالدار (کوکر خالدار)


مشخصات ظاهری: این پرنده، 32 سانتیمتر طول دارد بدن کشیده، به رنگ خاکی، دم بلند و نوک تیز است و پرواز، روی بال ها نسبتا کمرنگ با حاشیه های تیره و نامشخص و زیر بال ها خاکی رنگ است، که در تضاد با پرهای پرواز (خصوصا شاهپرهای ثانویه) قرار دارد. تا حدودی شبیه کوکر گندمی است و بهترین شاخص اختلافشان، وضیعت روی بال هاست. در پرنده ی ماده ، خال های روتنه و سینه به پرهای پوششی بال و در پرنده ی نر، به شانه محدود می شود. زیر تنه و شکم بلوطی رنگ است که د رپرواز به خوبی دیده می شود.
صدا: صدای این پرنده در پرواز به صورت تکرار « وی –دوو » شنیده می شود.
زیستگاه: این پرنده در مناطق بیابانی ، شنزار؛ نیمه بیابانی و سنگلاخی با پوشش گیاهی پراکنده نیز در بوته های نسبتا ضخیم و خشک به سر می برد. در ایران؛ در مناطق جنوب و جنوب شرقی بومی و نسبتا فراوان است.
حفاظت: با توجه به جمعیت نسبتا فراوان و گستردگی و دور از دسترس بودنش، به طور کلی؛ خطر چندانی این پرنده را تهدیده نکرده و در حال حاضر، تنها کنترل میزان شکار آن؛ کافی به نظر می رسد.

[تصویر: 23_14139317510484941.jpg]

باقرقره ی راه راه (کوکر راه راه)
نام انگلیسی: Lichtenstein's Sandgouse
نام فارسی: باقرقره ی راه راه (کوکر راه راه)


مشخصات ظاهری : این پرنده، 25 سانتیمتر طول دارد با قرقره ای نسبتا کوچک است. دم کوتاه با انتهای مستطیل شکل و پرو بال زرد نخودی است که با لکه های سیاه و سفید پوشیده شده است. در پرنده ی نر، سینه زرد با دو نوار سیاه در ان ؛منقار نارنجی ؛ پیشانی سفید با دو خط سیاه که خط سفید ابرو را قطع کرده اند، دیده می شود. پرنده ی ماده کمرنگ تر بوده و فاقد نوار سینه و لکه ی سیاه سر، و گردن زرد است که در با قرقره ی گندمی دیده می شود. در پرواز، روی شاهپرهای بال سیاه و پرهای پوششی بال کمرنگ تر، زیر تنه روشن تر و پرهای پرواز تیره تر دیده می شوند. معمولا به صورت انفرادی یا در گروه های کوچک، هنگام غروب؛ برای نوشیدن آب به منبع آب می آیند. در روز به دشواری دیده شده مگر اینکه از جلو پا ناگهانی به پرواز در آیند.
صدا: صدای این پرنده در هنگام رفتن به سوی آب، آهنگین و شبیه «وی ی-اک» و پی در پی و هنگام پرواز ناگهانی «آررک» و شب هنگام به صورت «ویت- ویت- وی ی وو: شنیده می شود.
زیستگاه: این پرنده در مناطق خشک با اندکی بوته و درخت، ب خصوص درختان اکاسیا به سر برده و روی زمین آشیانه می سازد. در ایارن نسبتا فاروان است و به صورت بومی از فارس،کرمان و سیستان و بلوچستان دیده می شود. همچنین گزارش هایی ازوجود این پرنده در خوزستان در دست است.
حفاظت: این پرنده در روز به خوبی پنهان شده و رنگ پر بالش با منطقه ی پراکندگیش بسیار هماهنگ است. به همین سبب شکار کردنش بسیار دشوار است و چنین به نظر می رسد ک اگر از شکار این پرنده، خصوصا در هنگام جوجه آوری جلوگیری شود. خطری متوجه بقای آن نخواهد بود.

[تصویر: 23_14139317517888791.jpg]

باقرقره ی شکم بلوطی ( کوکر شکم بلوطی )
نام انگلیسی: Chesnut bellied Sandgouse
نام فارسی: باقرقره ی شکم بلوطی ( کوکر شکم بلوطی)


مشخصات ظاهری: این پرنده، 32 سانتیمتر طول دارد و اندکی کوچکتر از با قرقره ی شکم سفید است. پرواز با شکوهی دارد و هنگام پرواز به واسطه ی زیر تنه و زیر بال های بلوطی رنگش تیره دیده می شود. در پرنده ی نر، این تیرگی، تا حدود سینه قهوه ای کمرنگ است، امتداد یافته و با رنگ سر، که نخودی زرد است. تضاد خاصی را نشان می دهد. نوار سیاه و باریکی نیز در سینه دیده می شود. در پرنده ی ماده شکم و زیر دم قهوه ای بلوطی با راه راه سیاه عرضی است،که به سینه ی قهوه ای راه راه ، منتهی شده و در حد واسط آنها نوار نخودی پهنی وجود دارد. در پرنده ی نر، روتنه و بال های قهوه ای مایل به زرد باخال های درشت روشن و در پرنده ی ماده خال های تیرخ ی قهوه ای رنگی که به صورت نوارهای عرضی کاملا پشت بال ها را پوشانده است، دیده می شود. دم درهر دو جنس بلند و پاها ازپرهای روشنی پوشیده شده است .
صدا: صدای این پرنده، در پرواز و روی زمین کوتاه و نارک شبیه «که ویت – که ویت- که ویت اوروه- که ویت توروه » و به تدریج بلندتر و آهنگین شده به صورت «گه تار- گه تار» شنیده می شود.
زیستگاه: این پرنده در مناطق نیمه بیاباین با پوشش گیاهی پراکنده و عمدتا از کنار اراضی کشاورزی به سر برده و بر روی زمین آشیانه می سازد. در ایران، در مناطق جنوب شرقی فراوان و درسایر نقاط، به نسبت کمتر، دیده می شود.
حفاظت: با وجود اینکه آخرین حد گسترش این پرنده در مناطق جنوبی تا مرکزی ایران است، اما در جمعیت های نسبتا فراوان دیده شده و چنانچه از شکار بی رویه ی آن جلوگیری شود و کم و بیش تحت کنترل قرار گیرد مشکل حفاظتی ندارد.

[تصویر: 23_14139317529963121.jpg]

باقرقره ی شکم سفید ( کوکر شکم سفید )
نام انگلیسی: Pin tailed Sandgouse
نام فارسی: باقرقره ی شکم سفید ( کوکر شکم سفید )


مشخصات ظاهری: این پرنده، 35 سانتیمتر طول دارد و بدنش نسبتا لاغر و کشیده است. دم بلند و تاب دار ( که هنگام پرواز در بالای سر به خوبی دیده می شود) و رنگ آمیزی زیبایی دارد. د رپرواز، زیر تنه به صورت آشکاری سفید است، که در تضاد مشخصی با شاهپرهای سیاه بال قرار دارد. در پرنده ی نر، سینه با نوار بلوطی رنگ، که حاشیه ی باریک سیاه رنگی در بالا و پایین دارد. روتنه سبز، چانه بلوطی کمرنگ و گردن سبز مایل به زرد دیده می شود. نوار سینه ای در پرنده ی ماده به رنگ طلایی و زرد کمرنگ که سه نوار عرضی باریک سیاه از آن گذشته است، مشاهده می شود. پرنده ی ماده ، کمرنگ تر، روتنه نخودی با خطوط نقطه نقطه ای تیره در آن چانه نخودی و خط چشمی قهوه ای مایل به سیاه است. پرهای دم به صورت دو شاخه به رنگ نخودی تیره با رگه رگه ی عرضی قهوه ای مایل به سیاه در آن دیده می شود.
همچنین پاها با پرهای سفید پوشیده شده است.
صدا: صدای این پرنده، در پرواز تکرار « آرره- آرره» یا به صورت کوتاهی ، شبیه «آررک- آررک» شنیده می شود.
زیستگاه: این پرنده در دشت های شنی، نواحی صخره ای یا ریگزارهای بیابانی و خشک و پر گرد و غبارو زمین های گلی خشک به سر برده و روی زمین آشیانه می سازد. در ایران، به صورت مهاجر و بومی و فراوان دیده می شود.
حفاظت: برای حفاظت از این پرنده همانند با قرقره ی دم دراز رفتار شود.

[تصویر: 23_14139317537539941.jpg]

باقرقره ی شکم سیاه (کوکر شکم سیاه)
نام انگلیسی: Black bellied Sandgouse
نام فارسی: باقرقره ی شکم سیاه (کوکر شکم سیاه)


مشخصات ظاهری: این پرنده، 34 سانتیمتر طول دارد و پرجثه ترین و سنگین ترین باقرقره است. پرنده ی نر، با شکم تپل و سیاهش که در تضاد مشخصی با رنگ نخودی سینه و گردن خاکستری قرار دارد. شناخته می شود. همچنین رگه های سیاه روی سینه و سیاه و سفیدی زیر بال ها، در پرواز، به خوبی دیده می شود. پرنده ی ماده در زیر گلو و سینه خال های فراوانی دارد که از پایین سینه و شکم سیاهش جدا می شود. از با قرقره شکم بلوطی که در دارای زیر تنه ی تیره تر و بدن لاغرتری است بزرگتر دیده می شود.
صدا: صدای این پرنده، واشح است و هنگام پرواز، شبیه «دورررل ل» شنیده می شود.
زیستگاه: این پرنده در مناطق نیمه بیابانی با زمین های ناهموا و سنگلاخی به سر برده و روی زمین آشیانه می سازد. در ایران، بومی و فراوان است.
حفاظت: با توجه به اینکه جمعیت این پرنده نسبتا فاروان است. درحال حاضر، تنها حفاظت از محل های تولید مثل و کنترل میزان شکارش کافی است خطر خاصی این پرنده را تهدید نمی کند.

[تصویر: 23_14139317545865831.jpg]

فاخته ( کبوتر کوهپایه )
نام انگلیسی: Stock Dove
نام فارسی: فاخته ( کبوتر کوهپایه )


مشخصات ظاهری: این پرنده، 33 سانتیمتر طول دارد. و اندازه اش متوسط، به رنگ آبی خاکستری است. تفاوتش با کبوتر جنگلی، فقدان نوار سفید روی بال و لکه ی سفید روی گردن است، همچنین، اندکی کوچکتر، دم کوتاهتر، بدن جمع و جورتر و بال زدن هایش سریع تر از کبوتر جنگلی است. تفاوتش با کبوتر چاهی، فقدان سفیدی زیر بال ها و داشتن شاهپرهای پرواز تیره تر است. میانه ی روی بال ها خاکستری دودی بوده، اما فاقد دمگاه سفید و رگه های سیاه در طول پرهای ثانویه است (در کنار این ویژگی ها، باید تفاوت این کبوتر با نژادهای شرقی کبوتر چاهی، که دمگاهش خاکستری است مد نظر باشد). منقار، در انتها بی رنگ و چشم ها تیره است. اغلب در گروه های کوچک دیده می شود.
صدا: صدای این پرنده، شبیه «کو-کو-کو-کو) شنیده می شود.
زیستگاه: این پرنده در مناطق درختی باز با درختان کهنسال و مزارع به سر برده و درسوراخ درختان وشکاف سنگ ها آشیانه می سازد در ایران، زمستان ها فراوان است و تولید مثل نیز می کند.
حفاظت: با وجود اینکه در سال های اخیر جمعیت این پرنده کاهش یافته است، اما در صورت کنترل میزان شکار و حفاظت از مناطق تولید مثل آن، در حال حاضر مشکل چندانی ندارد.

[تصویر: 23_14139317554032891.jpg]

قمری خانگی
نام انگلیسی: Laughing Dove
نام فارسی: قمری خانگی


مشخصات ظاهری: این پرنده، 26 سانتیمتر طول دارد و به رنگ قرمز قهوه ای تیره دیده می شود از نظر پرو بال شبیه قمری معمولی، اما کوچکتر از آن است . د رناحیه ی جلو گردن و بالای سینه اش لکه ی صورتی قهوه ای، بدون خال های سیاه دیده می شود. ناحیه ی آبی خاکستری در حاشیه ی بیرونی پوشپرهای بال ها و بالای دم با بدن، تضاد کمتری نسبت به قمری معمولی دارد. پرنده ی جوان فاقد لکه ی جلوگدن بوده و کمرنگ تر دیده می شود. جمعیتی از این قمری ها، که در شمال غربی ترکیه به سر می برند، پرو بال تیره تری دارند. پروازش مستقیم و سریع بوده و حرکات بال هایش، تکان های شدیدی تری نسبت هب فاخته دارد. بهترین مشخصه ی این پرنده، بال های گرد کوچک و دم بلند آن است.
صدا: صدای این پرنده، پنج سیلابی و شبیه «دو- دو-دوه-دوه—دو» شنیده می شود.
زیستگاه: این پرنده در فضای داخل شهرها، روستاها و اطراف آنها به سر برده و در میان بوته های خاردار، ساختمان ها و زیر شیروانی ها آشیانه می سازد. در ایران، بومی و فراوان است. در گیلان نیز گزارش تولید مثل این پرنده را داده اند.
خفاظت: در سال های اخیر، جمعیت این پرنده، به سبب افزایش بیش از حد آلودگی هوا در شهرها، کاهش چشمگیری داشته است. بنابر این ، باید از طریق دادن آگاهی عمومی، در حفاظت از آشیانه های این پرندگان در شهرها کوشید.

[تصویر: 23_14139317561333911.jpg]

قمری خاوری
نام انگلیسی: Rufous Turtle Dove
نام فارسی: قمری خاوری


مشخصات ظاهری: این پرنده 33 سانتیمتر طول دارد و. شبیه قمری معمولی است، با این تفاوت که اندازه اش بزرگتر، جثه سنگین تر، بدن و زیر بال ها تیره تر، خال های روتنه بزرگتر و پیشانی و تاج خاکستری کمرنگ تر است که د رتضاد با رنگ قهوه ای تر سر است. لکه ی گردن بزرگتر از قمری معمولی و خطوط آن سیاه و آبی رنگ است. ( در قمری معمولی سیاه و سفید است) . همچنین در اطراف چشم ها حلقه ی گلی رنگ بدون پر دیده می شود. پرهای پوششی زیر دم و حاشیه های کناری آن سفید است. نژآد روسی آن، که احتمال دیده شدن آن در هر منطقه این ناحیه وجود دارد، دارای شکم خاکستری کمرنگ است. پرنده ی جوان فاقد لکه ی کنار گردن بوده و بدن و بال هایش قهوه ای کمرنگ تر و تا حدودی شبیه پرنده ی بالغ است. پروازش سنگین و مستقیم، با پیچ و تاب کمتر بال ها، در مقایسه با قمری معمولی است.
صدا: صدای این پرنده، شبیه «گرو- گرور- کو- کو –گرور-کو- کو» شنیده می شود.
زیستگاه: این پرنده در جنگل های باز نزدیک کشتزارها به سر برده و تا حدودی نقاط مرطوب را می پسندد. در ایران ، زمستان ها به طور اتفاقی در شرق و جنوب شرقی دیده شده است.
حفاظت: با توجه به اینکه این پرنده به ندرت و به طور اتفاقی در ایران دیده می شود. باید شکار آن تحت کنترل باشد و اساسا از آن جلوگیری شود. همچنین شناسایی، دقیق تر پراکندگیش ضرورت تام دارد.

[تصویر: 23_14139317568125821.jpg]

قمری معمولی
نام انگلیسی: Turtle Dove
نام فارسی: قمری معمولی


مشخصات ظاهری: این پرنده، 27 سانتیمتر طول دارد و کبوتری کوچک و تیزپرواز است. دم کوتاه و بال هایش نوک تیز تر از یا کریم است. زیر بال ها خاکستری تیره، شکم صورتی روشن و دم سیاه با حاشیه ی انتهایی سفید است که شاهپرهای آن از وسط به تدریج کوتاهتر می شود. روتنه قهوه ای تیره با لکه های سیاه و خرمایی، که وسط پرها سیاه است، و در دو طرف گردن لکه هایی با رگه های سیاه و سفید بر زمینه ی صورتی نخودی مایل به شرابی کمرنگ، دیده می شود. پرنده ی جوان، فاقد این لکه ها و رنگ صورتی سینه و شکم است. معمولا جفت جفت دیده شده و پروازش سریع، مستقیم و حرکات بال با تکان های شدید همراه است. قمرهایی که از خاور دور به اطراف ایران می آیند. کمرنگ تر و عموما سینه و پشتشان خاکستری مایل به قهوه ای است.
صدا: صدای این پرنده آرام و به صورت «رورر- روورر- رووررر» شنیده می شود.
زیستگاه: این پرنده در مناطق باز با درختان پراکنده و بوته زار به سر برده و در باغ های میوه آشیانه می سازد. در ایران، تابستان ها فراوان است. و تولید مثل نیز می کند.
حفاظت: چنین به نظر می رسد که این پرنده، در حال، حاضر، به سبب جمعیت نسبتا فراوانش، نیازی به برنامه ی ویژه ی حفاظتی ندارد.

[تصویر: 23_14139317575003891.jpg]

کبوتر جنگلی ( فاخته)
نام انگلیسی: Woodpigeon
نام فارسی: کبوتر جنگلی ( فاخته)


مشخصات ظاهری: این پرنده، 41 سانتیمتر طول دارد از سایر کبوترها پرجثه تر و بزرگتر است. گردن خاکستری شراب با جلای سبز و ارغوانی است که د رهر طوف آن لکه ی سفیدی دیده می شود. در پرواز، روی هر دو بالش نوار پهن سفیدی به صورت اریب به چشم می خورد. روتنه خاکستری، دم خاکستری با نوار پهن و سیاهی در انتها، شاهپرهای بال تیره، سینه صورتی، شکم و زیر تنه خاکستری مایل به صورتی و منقار قرمز نارنجی با انتهای روشن تر است. پرنده ی جوان کمرنگ تر بوده و با سر خاکستری و گردن قهوه ای مایل به نخودی، بدون لکه ی سفید و طرف گردن، دیده می شود. پرواز این پرنده آرام تر و سنگین تر از سایر کبوترهاست. پرنده ای اجتماعی است و اغلب در غیر فصل تولید مثل، در گروه های بزرگ دیده می شود.
صدا: صدای این پرنده بلند و شبیه «کو- کو-کو- کوو- کوو» شنیده می شود.
زیستگاه: این پرنده در اغلب مناطق، پارک های جنگلی و گاهی درون شهرها، کشتزارها و مناطقی درختی به سر برده و داخل پر چین های و لانه های متروک آشیانه می سازد. در ایران، زمستان ها به وفور دیده شده و به تعداد نسبتا فراوان نیز تولید مثل می کند.
حفاظت: چنین به نظر می رسد که این پرنده، درحال حاضر، به جز حفاظت از مناطق تولید مثل و کنترل شکارش، نیازی به اقدامات ویژه ی حفاظتی ندارد.

[تصویر: 23_14139317583079161.jpg]

کبوتر چاهی
نام انگلیسی: Rock Dove
نام فارسی: کبوتر چاهی


مشخصات ظاهری: این پرنده، 33 سانتیمتر طول دارد و جثه اش متوسط، به رنگ آبی مایل به خاکستری و سبز شبیه کبوتر کوهپایه است، با این تفاوت که دو نوار پهن روی پرهای ثانویه ی بال دارد. و دمگاهش نیز سفید است. (در گونه ای که در شرق ایران یا مناطق عربی یافت می شود دمگاه خاکستری است). اجداد کبوتر خانگی (فرال) از برخی جهات شبیه کبوتر چاهی بوده اند و رنگ های تیره، سفید و قرمز نخودی با رنگ های سیاه روی بال داشته و زیر بال ها و دمشان سفید بوده است. سرخاکستری و گردن و سینه بنفش صورتی با جلای سبز است. پروازی سریع دارد. و گاهی با پیچ و تاب و درحالی که بال ها را بالا نگه داشته است. در هوا سر می خورد. پرنده ای بسیار اجتماعی است.
صدا: صدای این پرنده شبیه «کرو- وو-و » شنیده می شود.
زیستگاه: این پرنده در مناطق صخره ای ، بیابان ها، شکاف کوه ها و قنات ها به سربرده و همانجا آشیانه می سازد. در ایران، بومی است و به وفور در همه جا دیده می شود.
حفاظت: به سبب فراوانی این پرنده، در حال حاضر، خطری آن را تهدید نمی کند.

[تصویر: 23_14139317592012271.jpg]

کبوتر خاوری
نام انگلیسی: Eastern Stock Dove
نام فارسی: کبوتر خاوری


مشخصات ظاهری: این پرنده، 30 سانتیمتر طول دارد و بسیار شبیه کبوتر کوهپایه است، با این تفاوت که بدن کوچکتر، دم کوچکتر و قسمت پایین تر روتنه روشن تر است. همچنین ناحیه ی کمرنگ روی شاهپرهای اولیه ی بال و مقدار سیاهی حاشیه ی بال ها کمتر، تارک و سر صورتی مایل به خاکستری (در کبوتر کوهپایه خاکستری است) و سفیدی بال ها گسترش بیشتری دارد. حلقه ی چشمی زرد و نسبتا پهنی دارد. ( که در کبوتر کوهپای تیره است). پرنده ی جوان کمرنگ تر و سینه اش زرد مایل به قهوه ای است. اغلب به واسطه ی فقدان رگه های سیاه روی شاهپرهای ثانویه( رگه ها شکسته و نامشخص است) . پیشانی صورتی و حلقه ی زرد چشمی، شناخته می شود. پرنده ای اجتماعی بوده و پروازی سریع ومستقیم دارد.
صدا: صدای این پرنده شبیه«کوه- کوه- کوه» یا «کو-گوه- کو-گوه- کو-گوه» شنیده می شود.
زیستگاه: این پرنده در مناطق جنگلی، حاشیه ی رودخانه ها- شکاف کوه ها و خرابه ها به سر برده و در سوراخ درختان یا شکاف صخره ها در کوهستان تولید مثل می کند. در ایران، به تعداد اندک، در شمال شرقی تولید مثل می کند، اما به درستی وضیعت جمعیت و پراکندگیش مشخص نیست. و باید در این باره بررسی دقیقی صورت گیرد.
حفاظت: علاوه بر حفاظت ازمناطق تولید مثل این پرنده، بررسی کاملی از وضیعت جمعیت و پراکندگی آن ضروری است.

[تصویر: 23_14139317601425511.jpg]

یا کریم
نام انگلیسی: Collared Dove
نام فارسی: یا کریم


مشخصات ظاهری: این پرنده، 29 سانتیمتر طول دارد و اندازه اش متوسط است، اما از سایر قمری ها بزرگتر بوده و به رنگ شنی صورتی با نیم طوق تیره در پس گردن و سر خاکستری دیده می شود. از قمری معمولی به واسطهی پیش بال بدون خال به رنگ شنی قهوه ای متمایز می شود (درقمری معمولی خال های سیاهی در پیش بال دیده می شود) . زیر بال های سفید (قمری معمولی تیره است) .طوق گردن سیاه، بالای دم ساده ی روشن و فاقد لکه ی مشخص سفید در شکم است (که در قمری معمولی دیده می شود)، با سرعت کم پرواز کرده و در پرواز بال ها را کمتر تکان می دهد. اغلب بسیار شبیه نوع اهلی کبوتر باربری است، با این تفاوت که بدن نخودی کمرنگ بدون تیرگی روی شاهپرهای اولیه است.
صدا: صدای این پرنده شبیه «کوو – کوو- کو» شنیده می شود.
زیستگاه: این پرنده در شهرها و مناطق روستایی به سر برده و اغلب به صورت گروهی دیده می شود. در ایران، بومی و فراوان است. در گیلان نیز تولید مثل می کند.
حفاظت: با توجه به جمعیت فراوان این پرنده، بخصوص د رنواحی جنوب شکور، به جز کنترل شکار بی رویه اش، نیازی به برنامه ی ویژه حفاظتی ندارد.

[تصویر: 23_14139317608786011.jpg]
GOD gives me nothing... But wants from me everything... 19
۱۲-۴-۱۳۹۲ ۰۸:۳۷ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط mr.x ، jay ، Jafar43 ، aidin202 ، atilap273 ، amir23 ، اژدر
**
عضو نیمه فعال
عنوان : عضو سایت
ارسال‌ها: 22
تاریخ عضویت: مرد ۱۳۹۳
اعتبار: 3
وضعیت : آفلاین
جنسیت:
سپاس ها 69
سپاس شده 124 بار در 35 ارسال
ارسال: #2
RE: راسته کبوتر سانان
بچه ها کمک من چند وقت پیشا یه پرنده زدم نمیدونم چیه اینم عکس

http://upload7.ir/imgs/2014-08/48057503277583443632.jpg
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۶-۲-۱۳۹۳ ۱۲:۵۹ عصر، توسط Jafar43.)
۶-۲-۱۳۹۳ ۱۲:۰۱ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
******
مدیر کل
عنوان : Administrator-مدیرکل
ارسال‌ها: 163
تاریخ عضویت: ارد ۱۳۹۲
اعتبار: 67
وضعیت : آفلاین
جنسیت:
سپاس ها 4212
سپاس شده 2237 بار در 389 ارسال
ارسال: #3
RE: راسته کبوتر سانان
جناب amir23 :
اینی که شما زدی گنجشک سانه و به اینجا مربوط نمیشه.
مهمتر از این : سایز و حجم عکست بسیار بالاست.سایزش 2736*3648 هست و حجمش 4.26 مگابایته که خیلی زیاده.حجمش رو کم کن.بهتره سایزش رو به 600*800 تغییر بدی تا حجمش زیر نیم مگا بایت بشه.فعلا" عکس رو از روی صفحه برداشتم و لینکش رو گذاشتم.
در غیر این صورت مجبور به حذف ارسالت میشم.
با سپاس از همکاری شما
خلق را تقلیدشان بر باد داد
ای دوصد لعنت بر این تقلید باد
۶-۲-۱۳۹۳ ۰۱:۰۱ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط nasergafari ، Mars Bowhunter ، Achilles7319
**
عضو نیمه فعال
عنوان : عضو سایت
ارسال‌ها: 22
تاریخ عضویت: مرد ۱۳۹۳
اعتبار: 3
وضعیت : آفلاین
جنسیت:
سپاس ها 69
سپاس شده 124 بار در 35 ارسال
ارسال: #4
RE: راسته کبوتر سانان
باشه جناب ممنون
۶-۲-۱۳۹۳ ۰۵:۳۴ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
**
عضو نیمه فعال
عنوان : passenger
ارسال‌ها: 124
تاریخ عضویت: مرد ۱۳۹۳
اعتبار: 12
وضعیت : آفلاین
جنسیت:
سپاس ها 624
سپاس شده 643 بار در 225 ارسال
ارسال: #5
RE: راسته کبوتر سانان
(۶-۲-۱۳۹۳ ۱۲:۰۱ عصر)amir23 نوشته شده توسط:  بچه ها کمک من چند وقت پیشا یه پرنده زدم نمیدونم چیه اینم عکس

http://upload7.ir/imgs/2014-08/48057503277583443632.jpg
اخه عزیز من چرا این زبون بسته رو زدی؟؟؟؟
این بیچاره قناریه احتمالا از قفس فرار کرده و شمازدیدش
اگه نر باشه بالا 150 تومن میارزه
اگه دوباره پرنده اینشکلی دیدی با قفس بگیرش نزن گناه داره68
اخه گوشتی هم نداره بیچاره12
------------------------------
!!Face down beneath the waterline gazing into the deep!!
۶-۲-۱۳۹۳ ۰۸:۰۲ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط ALONE HUNTER ، amir23
**
عضو نیمه فعال
عنوان : عضو سایت
ارسال‌ها: 22
تاریخ عضویت: مرد ۱۳۹۳
اعتبار: 3
وضعیت : آفلاین
جنسیت:
سپاس ها 69
سپاس شده 124 بار در 35 ارسال
ارسال: #6
RE: راسته کبوتر سانان
من که اول ندیدمش داشتم با دوربین رو درختا دید میزدم که یهو اینو دیدم جو گیر شدم گفتم بزنمش حالا دیگه کاریه که شده

اشکال نداره ممنون مرسی که جواب دادید 44
۶-۲-۱۳۹۳ ۰۹:۵۸ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط sniper 20 ، ALONE HUNTER ، alimaleki
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

 انتخاب پوسته: