انواع رتیکل ها
زمان کنونی: ۱-۹-۱۳۹۹, ۱۲:۳۹ عصر
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: mr.x
آخرین ارسال: msa26173
پاسخ: 41
بازدید: 78229

ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امتیازات: 4.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
انواع رتیکل ها
نویسنده پیام
مدیر فنی انجمن
عنوان : کاربر ارزشمند - مدیر فنی
اعتبار: 76
وضعیت : آفلاین
سپاس شده 6956 بار در 1862 ارسال
ارسال: #1
انواع رتیکل ها
رتیکل که در زبان عامیانه بهش به علاوه دوربین هم میگن یک صفحه مدرج یا سیم ظریف هست که در دقیقا در محل کانون دوم تشکیل تصویر ر دوربین ها قرار میگیره و سایه اون بر روی تصویر تشکیل شده نهایی در پشت عدسی چشمی تشکیل میشه.

[تصویر:  23_13137728505714451.png]

[تصویر:  23_13137728505725162.png]

رتیکل ها به طور عمومی از نظر جنس میتونیم به دو دسته مدرج ( حکی) و سیمی طبقه بندی کنیم.
رتیکل های سیمی و مدرج ( حکی) هر کدام مزایا و نواقص خاص خودشون دارند. رتیکل های سیمی ضریب نوردهی 100% دارند. ارزانتر هستند اما تنوع اشکال بسیار محدودی دارند چون باید همیشه بین اجزا پیوستگی وجود داشته باشه. رتیکل های سیمی نمیتوانند به دقت و ظرافت های خیلی بالا در حد رتیکل های مدرج ( حکی برسند ) ضخامتشون حدود 0.05 تا 0.06 میلیمتره. دوربین هایی که رتیکل سیمی دارند در صورت باز کردن لنز عقبی امکان خاک گرفتن دوتا لنز کوچیک مرکز دوربین که به دلیل سطح کمشون بسیار بر آلودگی حساسند وجود داره اما رتیکل های مدرج ( حکی) مثل یک محافظ در برابر آلودگی برای اون قسمت عمل میکنه.
گفتیم قیمت رتیکل های حکی معمولا بیشتره. این به دلیل تکنولوژی بسیار بالایی هست که چاپ در این مقیاس های بسیار کوچیک لازم داره. کل فضای داخلی رتیکل ها معمولا 15 الی 17 میلیمتر و قطر خارجی 18 الی 19 و مواردی 20 میلیمتری هست. که رتیکل وقتی در سیستم اپتیکی دوربین قرار میگیره چندین برابر بزرگتر دیده خواهد شد حتی اگه تار مویی بر روی رتیکل قرار بگیره کوچکترین جزیاتش مثل زبری یا خوردگی مختصر دیده خواهد شد. پس در آوردن رتیکل بادقت و یکدستی خودش کاری بسیار دشواره و فقط چندتا شرکت خارجی امکان این دقت به خصوصوص در رتیکل های نوع حکی که دقت بالاتری طلب میکند دارند . حتی در صورتی که یک دستگاه یا پرینتر مخصوص بتواند به دقت مورد نیاز 0.005 میلیمتر برسد نباید کوچکترین پخش شدگی در چاپ طرح داشته باشد.

سطحی که رتیکل های مدرج ( حکی ) روشون طرح میخوره باید بسیار نازک و شفاف با ضریب نور دهی ( توانایی یک جسم برای عبور نور ) نزدیک به 100 درصد باشد. شیشه ممکن هست انتخاب مناسبی باشد اما شیشه در سطوح خیلی نازک بسیار آسیب پذیر هست و به دلیل سختی زیاد هزینه تمام شده خیلی بالا میرود.
از سطوح شفاف پلیمری رزین پلیمری یا مواد شفاف مشابه هم برای رتیکل های حکی استفاده میشود. در مواردی که دقت های بسیار بسیار بالا برای رتیکل مورد نیاز باشد از نوعی دلق نازک استفاده میشود که مخصوص چاپ با دقت های بسیار بالاست اما این نوع رتیکل ها بسیار به گرد و غبار حساسند معمولا در صنایع اپتیکی مثل رنج فاینر های دور برد نظامی و تجهیزات اپتیکی تلسکووپ های مدرج و میکروسکوپ ها که کمتر نیاز به باز کردنشون هست استفاده میشود.
[تصویر:  b4c0294e-d241-4cb2-8655-f2f6b7eb8261.jpg][تصویر:  143339_mo.jpg]
این رتیکل ها باید در محیط های ایزوله یا محفظه خلع تعویض بشوند تا گرد و غبار هوا روشون نشینه. [تصویر:  IMG_8675.jpg]

[تصویر:  euv_radiometer_large.jpg]

تعویضش در محیط معمولی خانگی بسیار دشوار و سخته قلق های خاصی میطبه که بعدا فرصت کنم دربارشون بیشتر توضیح میدم.

اشکال مختلف رتیکل ها:

رتیکل ها باتوجه به نیاز های هر صنعتی به شکل خاصی تولید میشوند در رایفل اسکوپ ها ( دوربین های تفنگ) چند نوع میلدات کراس هایر پلکسی ( شکل شماره 1 )و دات هایر ساده ترین رتیکل های عمومی هستند که برای فاصه و رنج محدود و سلاح های گلوله زنی کاربرد دارند چون فاقد خط ها یا میلدات ها نشاندهنده افت و بالستیک گلوله هستند.
مدل های جنریک میلداته ها یا میلدات های استاندارد عمومی معمولا کاربرد بیشتر و رایجتری دارند یکی از استاندارد های رایج جنیرک میلدات 10/100 یا به اصتلاح 1/1 هستد مثل میلدات های دوربین لیپرس و سنتر پوینت که اکثرا باهاش کار کردیم4 به عبارت ساده تر در بزرگنمایی معیار 10 برابر در فاصله 100 متری دایره ای به قطر 10 سانتی متر دقیقا فاصله بین دو نقطه ( یک میلدات) را پر میکند.

استاندارد های بسار متفاوتی برای میلدات وجود داره مثل 1/2 1/4 1/8 که بیشتر دوربین های نظامی نوع 4 میلداته بااستندارد 1/8 هستند.
در خصوصو میلدات به طور تخصصی در تاپیک آشنایی با میلدات بحث شده دیگه بیشتر توضیح نمیدم.

خودم شخصا علاقه زیادی به رتیکل های طرح نظامی که یک فلش هشتی شکل دارند دارم ( مثل شماره 10 ) اینم چند مدل رتیکل جالب و اسپورتی ( به جز چند مورد)

[تصویر:  02_14139375479072811.jpg][تصویر:  02_14139375352627031.jpg][تصویر:  02_14139375352645842.jpg][تصویر:  02_14139375352656513.jpg] [تصویر:  02_14139375422875151.jpg][تصویر:  02_14139375422885822.jpg][تصویر:  02_14139375455858621.jpg][تصویر:  02_14139375558513441.jpg]) : [تصویر:  02_14139375504690462.jpg]: [تصویر:  02_14139375504683531.jpg]

اینكه نظری را همه می پذیرند، نمی تواند دلیلی بر درست بودن آن نظر باشد. در حقیقت، با توجه به نادانی اكثریت نوع بشر، امكان نادرست بودن نظری كه همگان آن را می پذیرند بیشتر است تا عكس آن.
_وقتی این همه اشتباهات جدید وجود دارد که می‌توان مرتکب شد، چرا باید همان قدیمی‌ها را تکرار کرد.
برتراند راسل
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۲-۱۳-۱۳۹۲ ۰۲:۳۷ عصر، توسط mr.x.)
۱۲-۱۳-۱۳۹۲ ۰۱:۱۵ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط logaritm ، amiremadi ، stop ، mohsenm2 ، severus snape ، Jafar43 ، rifles ، Mars Bowhunter ، alimaleki ، MP HUNTER
مدیر فنی انجمن
ارسال: #2
RE: انواع رتیکل ها
درسر های تعویض رتیکل های حکی غیر شیشه ای بسیار دقیق.42

در هوا همیشه ذرات معلق بسیار ریز گرد و غبار وجود داره. اصولا در صنایع اپتیکی و تراشه سازی که با رتیکل ها یا تراشه های دقیق کار دارن باید محیط هایی ایجاد کنند که عاری هر هرگونه گرد و غبار باشه. گوچکترین ذره گرد و غبار روی رتیکل بعد از نصب سرجاش دیده میشه. برای تعویض رتیکل خودم که امکانات خاص و میز خلاع نداشتم. ابتدا شیر آب داغ حمام رو تا آخر باز کردم تا بخار همه فضا رو بگیره. در این حالت ذرات و گرد و غبار های هوا جذب بخار آب میشن . بعدش در حالی که هنوز فضا پر از بخاره شیر آب گرم میبندیم و شیر آب سردو تا آخر باز میکنیم تا دمای محیط پایین بیاد. بعد یک ساعتی حموم رو به حال خودش رها میکنیم تا کاملا رطوبت از بین بره یا خیلی کمتر بشه. درب حمام یا پنجره باید بسته باشه اگه هوا کشی هم به سمت بیرون داره میتونیم یه مدت روشنش کنیم تا زودتر رطوبت محیط کم بشه.

حالا یه محیط تقریبا بدون گرد و خاک دارید. 4132
رتیکل ها ضد آب و قابل شست و شو هستند. اول دستتونو با یه شوینده قوی مثل پودر رخت شویی میشورید. اگه از صابون استفاده کنید صابون یه مقداری چربی داره که روی رتیکل لکه میندازه. بعد از اینکه دستتونو با شوینده شستید رتیکلو بردارید کمی آب رو باز کنید و زیر آب با انگشتتئن آروم روش بکشید تا اگه لکه ای داره پاک بشه.
[تصویر:  04_14139395078274751.jpg][تصویر:  04_14139395078382542.jpg]

در همین حالی که آب یه کم بازه رتیکل رو از بغل مطابق عکس زیر بگیرید و آب شیر رو ببندید . یه مقدار آب مقطر روش بریزید تا آب لوله هم شسته بشه.

[تصویر:  04_14139395078389063.jpg]

دلیل اینکار وجود رسوبات در آب هست در مرحله بعدی که میخواهیم با سشوار خشک کنیم اینجوری هیچ رسوبی روی رتیکل به جا نمیمونه.4.
بعد با یه انبر کوچیک آرایشی زنونه ( اسمش نمیدونم مینی امبر دست21 یا هرچی که هست)
[تصویر:  04_14139395096020171.jpg]

یه سشوار بر میداریم و روی درجه باد خنک میزاریم ( مهم) و رتیکلو با انبر که یه گوشه کوچیکشو گرفته به طور کمی مایل در جهت باد خنک سشوار نگه میداریم تا کاملا آب خشک بشه. دقت داشته باشید ماسک بزنید به صورتتون تا بخار تنفستون به رتیکل نرسه4
[تصویر:  04_14139395096025782.jpg]

حالا باید رتیکلو سر جاش نصب کنید. محل نصب رتیکل ها به دو صورته بعضی مدل ها یه واشر استوانه ای هست که دوتا جای فرورفتگی برای باز کردنش داره اونو باز میکنید رتیکلو سر جاش میزارید و سفتش میکنید. یا مثل اکثرا رتیکل در یه گودی کوچیک چسب میشه. برای اینکار مقداری چسب ته یک سوزن یا چیزی ظریف میریزید و خیلی کم طوری که پخش نشه دور تا دور محل قرار گیری رتیکل میزاریم.

[تصویر:  04_14139395096036173.jpg]

دقت کنید رتیکلو کج نچسبونید باید از قبل محل دقیق جهت رتیکلو مشخص کرده باشید. یا مثل بعضی مدل ها مثل این که در عکس زیر میبینید بدون نیاز با باز کردن سایر قسمت ها و فقط با باز کردن لنز چشمی ( عقبی) این کارمیسر هست214

[تصویر:  04_14139395174868261.jpg][تصویر:  04_14139395174880352.jpg][تصویر:  04_14139395174888463.jpg]

خب دیگه چسبش میکنید و حالشو میبرید. اما با همه این کارا هیچی قوطی خلاء ( از همونا که دوتادستکش میره داخلش کارتو میکنی و تعمیر کارای هارد دارن یا توی آزمایشگاه ها ) نمیشه4.

بعدشم که آرتیست بازی با رتیکلای جور با جور این شبیه قناصه هست عدد هم داره
[تصویر:  28_14139358853752781.jpg]
http://www.uploaddd.com/uploads/28_14139...545341.jpg

اینم شبیه دوربین هاوکه

http://www.uploaddd.com/uploads/27_14139...260411.jpg

اینكه نظری را همه می پذیرند، نمی تواند دلیلی بر درست بودن آن نظر باشد. در حقیقت، با توجه به نادانی اكثریت نوع بشر، امكان نادرست بودن نظری كه همگان آن را می پذیرند بیشتر است تا عكس آن.
_وقتی این همه اشتباهات جدید وجود دارد که می‌توان مرتکب شد، چرا باید همان قدیمی‌ها را تکرار کرد.
برتراند راسل
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۲-۱۳-۱۳۹۲ ۰۸:۱۰ عصر، توسط mr.x.)
۱۲-۱۳-۱۳۹۲ ۰۸:۰۵ عصر
 سپاس شده توسط severus snape ، Jafar43 ، sany ، rifles ، Mars Bowhunter ، alimaleki ، MP HUNTER
**
کاربر با تجربه
عنوان : کاربر ارزشمند
اعتبار: 33
سپاس شده 2124 بار در 511 ارسال
ارسال: #3
به نظرت ارزش داره رتیکل دوربینمونو با این مدلا تعویش کنیم؟
اغلب گفته می شود که سه دگرگونی بزرگ در اندیشه، دیدگاه مرجعیت بشر را تهدید کرده است. اول، کپرنیک اثبات کرد که زمین مرکز عالم نیست تا در پیرامون آن همه اجرام سماوی بچرخند. دوم، داروین نشان داد که ما مرکز زنجیره حیات نیستیم، بلکه مانند همه مخلوقات، از اشکال دیگر حیات تکامل یافته ایم و سوم، فروید که ثابت کرد که ما اربابان خانه خود نیستیم، بیشتر رفتارهای ما توسط نیروهایی خارج از آگاهی و شعور ما کنترل و اداره می شوند. شکی نیست شریک نظریه فروید که مورد اعتراف وی قرار نگرفته، آرتور شوپنهاور است. چرا که سالها قبل از تولد فروید، شوپنهاور مطرح کرده بود که ما با نیروهای زیست شناختی پیچیده ای هدایت می شویم و سپس خود را با این تفکر فریب می دهیم که ما آگاهانه اعمال خود را انتخاب می کنیم
۱۲-۱۴-۱۳۹۲ ۰۱:۵۹ عصر
 سپاس شده توسط stop ، mr.x ، sany ، MP HUNTER
**
عضو نیمه فعال
عنوان : عضو سایت
اعتبار: 0
سپاس شده 243 بار در 100 ارسال
ارسال: #4
میدونم از من نپرسیدید.
ولی به نظر من اگه نخواین خوابیده به پشت تیر اندازی کنین اون آخری ارزش داره4
۱۲-۱۴-۱۳۹۲ ۰۶:۵۵ عصر
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط Achilles7319 ، MP HUNTER
مدیر فنی انجمن
ارسال: #5
(۱۲-۱۴-۱۳۹۲ ۰۱:۵۹ عصر)severus snape نوشته شده توسط:  به نظرت ارزش داره رتیکل دوربینمونو با این مدلا تعویش کنیم؟

به نظرم اگه رتیکل دوربینتون سالمه نه ارزش نداره. اما اگه رتیکلش خراب شده یا خودتون با سیم و مو بستین اینا خیلی بهترن. دلیل اینکه چرا ارزش نداره رتیکل سالم دوربینو تعویض کنیم دردسر های زیاد تعویض رتیکل و حساسیت این مدلا به گرد و غبار هست. نباشد دهانه دوربینو باز کنید که سریع گردوغبار میگیره. من خودم رتیکل دوربینم میلداته سیمی بود اما از میلدات خسته شده بودم دنبال تنوع و مدلای باحالتر بودم. از رتیکل شماره 10 خیلی راضیم برای شکار عالیه چون خط بالا نداره تسلط عجیبی به محیط داریم و روی 34 54 که سیستم آنتی شوک داره بعضی وقتا حتی ساچمه هم میبینم چون خط بالا نداره میفهمم کجا خورده. فلاشه در شکار حس نستالژیک عجیبی داره برای همین یه سر وسوسه شدم رفتم شکار کبوتر4 5 تایی از فاصله بین 40 تا 50 متری زدم که خیلی حال داد4 مثل رتیکل قناصه 38

(۱۲-۱۴-۱۳۹۲ ۰۶:۵۵ عصر)stop نوشته شده توسط:  میدونم از من نپرسیدید.
ولی به نظر من اگه نخواین خوابیده به پشت تیر اندازی کنین اون آخری ارزش داره
4

منظور شایان پاسخی بود که من بالا بهش دادم شما اشتباه برداشت کردید. 4
برتراند راسل
۱۲-۱۵-۱۳۹۲ ۰۱:۴۲ عصر
 سپاس شده توسط severus snape ، Jafar43 ، amiremadi ، sany ، rifles ، Mars Bowhunter ، alimaleki ، MP HUNTER
مدیر فنی انجمن
ارسال: #6
یه سری سفارش جدید رتیکل دیگه با کمی ضخامت بیشتر از قبلیا که خیلی نازک بودن به دستم رسید4

[تصویر:  12_14139465153562711.jpg][تصویر:  12_14139465153610082.jpg]
بعضی مدلا سیستم مسافت سنج mdrf روشون داشتن که برام جالبه.4

[تصویر:  12_14139465153626943.png]

برای تنوع رتیکل شماره 10-02 قبلی که خیلی نازک بود با این سری جدیدا مدل 10-04 و 13-035 و H12-35 تعویض کردم که دست آخر از مدل 10-04 ( همون که فلش هشتی داره و خط بالا نداره 4 ) الان روی دوربینه ( به چه کثیف کاری 21)

این مدل 13-035 خیلی باحال بود ولی کلا من ازش خوشم نیومد دوباره تعویضش کردم [تصویر:  12_14139465200779131.jpg]

بعدش بعدش H12-035 برای یکی از بچه ها گذاشتم [تصویر:  12_14139465200805942.jpg]

و اما آخرش که تا الان رو دوربین خودمه مدل 10-04 هست که موقع جا زدنش اول با کمال دقت و مراقبت تمیزش کردم و وقتیجا زدم متوجه شدم که برعکس از وارون جانبی جا زدم 1742 منم اصاب مصاب نداشتم بادست رتیکلو برداشتم برعکسش کردم و همینجوری کثیف بستم روش21
ملاحضه میفرمایید چه کثیفکاری شد21 اثر انگشتم گوشش به صورت لکه دیده میشه ولی با این حال دیگه حوصلشو نداشتم باز رتیکل تعویض کنم فعلا باهاش کنار میام تنظیمشم کردم سوزن از 15 متری میزنه
[تصویر:  12_14139465200813183.jpg]

برتراند راسل
۱۲-۲۱-۱۳۹۲ ۱۰:۴۰ عصر
 سپاس شده توسط amiremadi ، Jafar43 ، rifles ، Mars Bowhunter ، alimaleki ، MP HUNTER
مدیر فنی انجمن
ارسال: #7
دیشب خوابم نمیبرد چند نفری هم درباره رتیکل سوالانتی داشتن برا همین یه ویدئو تقریبا نیم ساعته ( 27 دقیقه ) درست کردم گذاشتم توی یوتیوب. میتونید برید اونجا ببینید. چیز خاصی نیست همین توضیحاتی که اینجا دادم. از بس فرهنگ مطالعه بعضیا پاییینه که زورشون میاد 4 تا خط بخونن حتما باید ویدئو باشه 21
<!-- start: video_youtube_embed -->

<!-- end: video_youtube_embed -->

لینک یوتیوب : http://www.youtube.com/watch?v=vufYple5r8g

آپارات: http://www.aparat.com/v/sTl9q
برتراند راسل
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۲-۲۳-۱۳۹۲ ۰۵:۲۷ عصر، توسط mr.x.)
۱۲-۲۳-۱۳۹۲ ۰۳:۳۹ عصر
 سپاس شده توسط severus snape ، amiremadi ، Jafar43 ، rifles ، drivyyy ، Mars Bowhunter ، simon ، alimaleki ، MP HUNTER
*
Registered
عنوان : Registered
سپاس شده 5 بار در 2 ارسال
ارسال: #8
همون مدلی که خودتون استفاده کردین هشتی وسطش داره رو می گم فاصله میلدات هاش هم اندازه میلدات معمولی هست مثل Generic ؟؟

چون اگه این طور باشه با استفاده از mdrf می شه فاصله رو تخمین زد و با استفاده از Chairgun منحنی ساچمه رو بدست آورد و شلیک دقیق در فواصل بالا داشت 105

ما چه زور و کجا می تونیم این رکتیل ها رو تهیه کنیم ؟؟
۱۲-۲۶-۱۳۹۲ ۰۸:۰۹ عصر
 سپاس شده توسط Jafar43 ، mr.x ، Mars Bowhunter ، MP HUNTER
مدیر فنی انجمن
ارسال: #9
بله همشون میلدات استاندارد هستند و فاصلشون دقیقا مثل میلدات های سایر دوربین هاست. من چند سری برای آزمایشای خودم سفارش دادم و گفتم که به دلیل دردسرای زیاد تمیزکردن و تعویض در خلاء به درد عموم نمیخوره. خودمم از میلداتای عادی خسته شدم چند سری پیشرفته سفارش دادم. حدود 5 تا میلداتشو خراب کردم تا تازه قلقش دستم افتاد. با تمام این تفاسیر و مشکلات باز اگه کسی بخواد یه سری 12 تاییشو یکجا میتونم بهش بدم
برتراند راسل
۱۲-۲۸-۱۳۹۲ ۱۱:۳۴ عصر
 سپاس شده توسط amiremadi ، Jafar43 ، sany ، Mars Bowhunter ، alimaleki ، MP HUNTER
**
عضو نیمه فعال
عنوان : عضو سایت
سپاس شده 113 بار در 34 ارسال
ارسال: #10
آقای x شما یعنی دکترای تفنگ بادی ، دوربین ، بالستیک ، فیزیک کاربردی ، شکار ، همه اینا رو با هم دارید ... سوالی که در مورد رتیکل داشتم بر طرف شد .. فقط کاش این دیانای ما میل دات داشت .. مثل اولین تصویر شما ساده هست .. شلیک توی فاصله دور سخت میشه باید حدودی بالا تر از تارگت بگیرم ..
۱-۱۰-۱۳۹۳ ۰۸:۲۴ عصر
 سپاس شده توسط mr.x ، Mars Bowhunter ، MP HUNTER
ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

انتخاب پوسته: