اسلحه دراگونوف
زمان کنونی: ۵-۱۴-۱۳۹۹, ۰۵:۳۸ عصر
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: ali69
آخرین ارسال: mr.x
پاسخ: 7
بازدید: 12711

ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اسلحه دراگونوف
نویسنده پیام
**
عضو نیمه فعال
عنوان : عضو سایت
ارسال‌ها: 35
تاریخ عضویت: ارد ۱۳۹۳
اعتبار: 2
وضعیت : آفلاین
جنسیت:
سپاس ها 85
سپاس شده 152 بار در 55 ارسال
ارسال: #1
اسلحه دراگونوف
[تصویر:  84150740993430979986.jpg]

اییووژنی فدروویچ دراگونوف متولد20 فوریه 1920 درایوسک روسیه بود.برای مدتهای مدیدی به عنوان فلزکار مشغول بود. پدر بزرگ او در کارخانه ی اسلحه سازی ایوسک مشغول به کار بود.به پیروی از سنت خانوادگی او نیز از مدرسه ی صنعتی ایوسک(تکنیک ماشین کاری فلز) فارغ التحصیل شد.

به این مرد جوان بارها از کارخانه ها و کارگاههایی که پدربزرگش کار کرده بود پیشنهاد شغل شد. اولین پروژه او بهینه سازی تکنیک ماشین کاری سرنیزه تفنگ موسین ناگانت مدل 30-1891 بود. در1939 که تازه سرباز ارتش سرخ اتحاد جماهیر شوروی شده بود در یک کارخانه فلزکاری اسلحه وابسته به هنگ مشغول خدمت شد.

با بروز شکست در جنگ کبیر میهنی(اوایل حمله آلمان به شوروی و شکست پی در پی روسها) در 1941 او به یک رتبه بالاتر در اسلحه سازی ترفیع یافت که موجب کسب تجربیات بسیار با ارزشی از هر دو سلاح های روسی و آلمانی شد.دراگونوف آموزش دیده و علاقه مند به تیراندازی به اهداف دور بود.مهارت او در تیراندازی در جنگ و همچنین در دوره زندگی آینده اش به عنوان یک طراح سلاح ثابت شد.او هرگز فرصت را برای بدست گرفتن رقابت و مسابقات تیر اندازی از دست نداد و این کار را با نمره ی بالا و بی طرفانه انجام داد.بعد از جنگ دراگونوف به ایسوک بازگشت و جهت از سر گرفتن کارش و ادامه تحصیل به اداره طراحی سلاح پیوست.

او توجهش را به بهینه سازی و مدرنیزه کردن تفنگ موسین ناگانت(کالیر 62/7)نوع خشاب دار با شلیک تک تیر معطوف کرد. موسین ناگانت تفنگ مقدس سربازان به کندی پر می شد. خشاب آن به صورت یک خشاب جدا نشدنی بود که به صورت یکی یکی پر می شد.دراگونوف یک راه ساده اما موثر از طریق طراحی یک مکان جدید تجدید مهمات یافت که به این طریق اسلحه سریع تر پر می شد.

اهمیت سلاح های تک تیر انداز در مأموریت های پلیسی – ضد ترور و مقاصد نظامی بر همگان روشن است . گاهی کار یک شلیک دقیق را هزاران گلوله و تفنگ دیگر نمی توانند انجام دهند . از این جهت یگان های آموزش دیده و مجهز تک تیر انداز همواره مورد توجه نیروهای نظامی و انتظامی کشورها بوده است

تفنگ موسین ناگانت این طور که به نظر می رسد بر گزیده دراگونوف شد. در پایان دهه 1940 و شروع دهه 1950 او تعدادی تفنگ ورزشی از این مدل ساخت.اغراق آمیز نیست اگر بگوییم که دراگونوف یک روش جدید در مدرسه طراحی سلاح روسیه پایه گذاری نمود.همچنین مهندسی پروژه هایی (27 سلاح گرم مختلف)شامل 50-…MTSV-50 …MTS زنیط....استرلا...تایگا...CM...تفنگ های بیاتلون3-7و بیاتلون 4-7 که مدالهای طلای چندین المپیک را بردند را رهبری و هدایت نمود.در 1958 دراگونوف رقابت در طراحی یک تفنگ تک تیرانداز نیمه اتوماتیک را پذیرفت. طرح تفنگ رویایی درمنس بوسیله تگراووت فرمانده اداره دفاع موشکی و توپخانه ای وزارت دفاع شوروی ارائه شد که بیشتر از یک تفنگ تک تیرانداز ساده بود. همراه با دقت بالا و برد قابل توجه آتش (شلیک) اسلحه میباید وزنی سبک داشت.جمع جور بود و بصورت نیمه اتوماتیک شلیک میکرد بر اساس سنت روسی در تاریخ های گذشته قرن 18 و 19 مبناء تایید ودنبال کردن تمرین ها به تک تیراندازان اختصاص یافت.

طی عملیات جنگی در کریمه در برابر دسته های فرانسوی و انگلیسی روسها واحد های کوچکی از تک تیراندازان با مهارت عالی در تیراندازی را به میدان آوردند آنها ابتدا تاثیر غیرمنتظره ای در نبرد با ایجاد تضعیف روحیه در دشمن به نمایش گذاشتند.آنها افراد دشمن را با قاطعیت در برد زیاد مورد هدف قرار می دادند در حالی که دور از تیررس قرار داشتند.در آن زمان تفنگی با دقت بالا و محسوسی وجود نداشت توسعه یک تفنگ 62/7 میلیمتری در سال 1891 به وسیله سرگی موسین یک طراح در زراد خانه تولا یک قدم بزرگ به سوی خلق یک اسلحه با دقت بیشتر بود سپس یک تفنگ تک تیرانداز از یک نسخه تفنگ موسین اختصاص یافت و سرانجام در 1930 بهینه سازی شد.

همزمان تلاشهای دیگری نیز جهت ساخت و تولید یک تفنگ تک تیرانداز مخصوص به وسیله فرورتوکارف(SVT-38….SVT-40)سرگی سیمینوف(AVC-36…SKS-44)انجام شد. نتیجه آن نیز به مدلهای گوناگونی از کارابین SKS منجر شد که ناموفق بود و جهت بهینه سازی از مدل 30-1891 به وسیله ارتش بازگشت داده شد. از آغاز آشکار بود که دراگونوف و تیم او ماموریت یافته اند که یک اسلحه متوسط پیشرفته با قابلیت پشتیبانی آتش صحرایی خلق کنند. دراگونوف دریافت که می تواند بین مدرسه آموزش تک تیراندازی جهت سفارش بالا بردن دقت آتش افقی داشته باشد او ابتدا قصد داشت تلورانس بین قطعات مختلف سلاح را به حداقل برساند در حالی که وزن و طول لوله را به همان حالت نگه داشت.این نکته نیز مهم بود که فشار در سیلندر گاز از طریق دیگری کم شود اما به منظور یک کارکرد قابل اعتماد فشار گاز بالا بود با تحقیق مجدد روی SVD توسعه یافته این باور به وجود آمد که نمونه اصلی تفنگ تک تیرانداز SVD در 1959 تولید شد. هر چند با رسیدگی دقیق اجازه یافتیمSVD تاریخ 1958 را دریافت کنیم.در همان سال تگراووت رقابت را افتتاح کرد نسخه نخست تفنگ تک تیرانداز دراگونوف دارای قنداق و دستگیره تحتانی متفاوت از مدلهای بعدی نسخه 1963 بود.قنداق مدل اولیه محل قرارگیری گونه ندارد. مهندسی مجرای برگشت گاز نیز با مدل 1963 تفاوت دارد.

دستگاه نشانه روی عقبی SVD-1958 به صورت یک روزنه دید با خط مماس پس و پیش رونده است.دستگاه نشانه روی جلوی یک کپی از سایت نشانه روی روزنه دید AK47 با یک محافظ است. اسلحه دقت خوب و قابل اطمینانی از خود نشان داد و امید می رفت مکانیزم آن دوام و بقا داشته باشد اگرچه درک مشترکی در کشورهای غربی وجود داشت که همه تولیدات دفاعی شوروی به سختی امتیاز انحصاری می گرفتند تا برای رقابت در یک محلی متمرکز شوند سیر تکاملی SVD یک مثال جهت معکوس است.میخائیل کلاشنیکف پیشنهاداتش را با خلق چندین تفنگ تک تیرانداز انجام داد.او دو مدل تولید کرد هر دو ساختار برجسته ای داشتند و تفنگها نشان دادند که به مراتب بهترین هستند.کلاشنیکف دریافت که شانس او برای بردن در رقابت واقعا کم است در مجموع او به طور کلی درگیر طراحی مسلسل جدید بود.آشکار بود که او نمی تواند قادر به انجام آن باشد(رقابت با دراگانوف).

طراحی معمولی اسلحه برای مسابقات با یک نوع مهمات مخصوص است اما برایSVD عکس قضیه درست بود. یک فشنگ تک تیرانداز مخصوص با یک مغزی فولادی به وسیله یک گروه از مهندسین روسی تحت رهبری ویکتور سا یلینکوف توسعه داده شد که از این مهمات را استفاده می کرد.SVD دقت در اهداف دوردست بهتری را نسبت به فشنگ های استاندارد موجود نشان داد

روسها در این باره ضرب المثلی دارند که میگویند:دو مسافری بلیط در یک زمان (معادل فارسی آن: با یک دست دو هندوانه برداشتن است)کلاشنیکف مسابقه را واگذار کرد و به تلاش سخت تر روی مسلسل RPK پرداخت. به موازات تیم دراگانوف بیش از دو گروه طراحی با هدایت و رهبری الکساندر کنستانتینوف و فدور بارینوف روی یک پروژه مشابه کار کردند.تیم نیرومندتر این دو شاید الکساندر کنستانتینوف بود. مسابقه تا حدی سخت شد و به خطر اتداختن شهرت نیز بالا بود.دو سلاح گرم بهتر می توانست برای خدمت مورد قبول واقع شود. سال بعد تا نیمه سال به ترقی دادن نسخه اول SVD اختصاص یافت.دراگانوف با یک تیرانداز خویشاوند نزدیک خود سلاح را مورد موشکافی قرار داد که این اندکی به او در طراحی سلاح دقیق کمک کرد.

یکی از بررسی های او ساختار روپوش تحتانی محافظ دست بود. SVD همه کیفیت های لازم را دارا بود.نهایتا در 1963 دراگونوف برنده رقابت شد و اسلحه تیراندازان زبده ارتش شوروی گردید.مقایسه کردن SVD با 30/M1891 یک نرخ آتش 30-20 تیر در دقیقه دارد در حالی که موسین 30/1891 تنها 5 تیر دارد.کارشناسی دقت صد در صد بر خورد در یک دایره 100 میلی متری را برای SVD دارد.پایان تیراندازی با مهارت فوق العاده ای به وسیله تیرانداز ماهر به پیروزی SVD انجامید.

طراحی معمولی اسلحه برای مسابقات با یک نوع مهمات مخصوص است اما برایSVD عکس قضیه درست بود. یک فشنگ تک تیرانداز مخصوص با یک مغزی فولادی به وسیله یک گروه از مهندسین روسی تحت رهبری ویکتور سا یلینکوف توسعه داده شد که از این مهمات را استفاده می کرد.SVD دقت در اهداف دوردست بهتری را نسبت به فشنگ های استاندارد موجود نشان داد.

همراه SVD معمولی دراگانوف یک نسخه کوتاهتر از این سلاح مشهور را در کالیبر LR 22 طراحی کرد.TSV 1 متوسط برای تمرین تیراندازان سریع ارتش بود.و یک قنداق SVD معمولی یک روپوش لوله معمولی یک گیرنده کوتاهتر یک خشاب از نوع تپانچه ای جدا شدنی 10 تیر و یک لوله کوتاهتر داشت. این اسلحه دقتی عالی داشت.در یک فاصله 50 متری تیراندازان ماهر در حالت درازکش قادر بودند همه یک گروه 10 تیری را به داخل یک دایره 12 میلی متری شلیک کنند.تفنگ یک مکانیزم شلیک عالی و بی نظیر لگد مختصر برگه ناظم آتش فنر بازگشت و یک روپوش تا نوک آن داشت. ایوژنی قدروویچ دراگونوف در 4 اوت 1991 وفات کرد.

مشخصات :

کشور سازنده شوروی
سیستم مسلح شدن فشار غیر مستقیم گاز باروت
کالیبر و فشنگ زه دار R54*62/7 میلیمتر
تعداد خان و گردش 4 عدد ازچپ به راست
سرعت اولیه گلوله 830 متر بر ثانیه
برد مفید با دوربین 1300 متر ( بعید هست همچین فاصله ای چون این تفنگ کلاس برد متوسط هست پس نهایت برد دقیقش 800 متر در نظر میگیریم )
برد مفید بدون دوربین کمتر از 400 متر ( و. م )
وزن سلاح با دوربین وخشاب خالی 300/4 کیلوگرم
ظرفیت خشاب 10 تیر
طول سلاح بدون سرنیزه 122 سانتیمتر
طول سلاح با سرنیزه 137 سانتیمتر
وزن خشاب خالی 218 گرم
قدرت بزرگ نمایی دوربین 4 برابر
وزن دوربین 580 گرم
وضعیت برگه ناظم آتش از بالا به پائین ضامن - آتش
برد مفید برای زدن سینه 430 متر
برد مفید برای زدن سر با ارتفاع 30 سانتیمتر 350 متر
برد مفید برای زدن هدفهای متحرک 640 متر
برد مؤثر ( کشنده در صورت برخورد ) 3800 متر
برد نهائی 4000 متر
منبع
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۲-۱۷-۱۳۹۳ ۰۶:۳۶ عصر، توسط mr.x.)
۲-۱۷-۱۳۹۳ ۱۲:۰۵ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط amiremadi ، mr.x ، Jafar43
*****
مدیر فنی انجمن
عنوان : کاربر ارزشمند - مدیر فنی
ارسال‌ها: 1,145
تاریخ عضویت: فرو ۱۳۹۲
اعتبار: 76
وضعیت : آفلاین
جنسیت:
سپاس ها 3216
سپاس شده 6957 بار در 1863 ارسال
ارسال: #2
RE: اسلحه دراگونوف
ببخشید اسلحه دراگنوف کا جاش در قسمت مسلسل های خودکار نیست، دراگنوف به قوا امریکایی ها svd یک سلاح تکتیراندازی نیمه خودکار میانبرد هست
اینكه نظری را همه می پذیرند، نمی تواند دلیلی بر درست بودن آن نظر باشد. در حقیقت، با توجه به نادانی اكثریت نوع بشر، امكان نادرست بودن نظری كه همگان آن را می پذیرند بیشتر است تا عكس آن.
_وقتی این همه اشتباهات جدید وجود دارد که می‌توان مرتکب شد، چرا باید همان قدیمی‌ها را تکرار کرد.
برتراند راسل
۲-۱۷-۱۳۹۳ ۱۲:۱۲ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط ali69 ، Jafar43
**
عضو نیمه فعال
عنوان : عضو سایت
ارسال‌ها: 39
تاریخ عضویت: فرو ۱۳۹۳
اعتبار: 4
وضعیت : آفلاین
جنسیت:
سپاس ها 60
سپاس شده 139 بار در 52 ارسال
ارسال: #3
RE: اسلحه دراگونوف

جناب

ali69 شما چجوری اينقدر مطمئن اطلاعات سايت های ديگه رو اينجا کپی ميکنين برد کشنده يا مفيد

دراگانف 650 متر تو بهترين شرايت هست برای شکار بيشتر از 400 متر روش حساب نکنين تازه تو همين

فاصله هم امکان داره شکار تيری بشه و فرار کنه
.
۲-۱۷-۱۳۹۳ ۰۱:۴۸ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط Shahinkh ، Jafar43
*****
مدیر فنی انجمن
عنوان : کاربر ارزشمند - مدیر فنی
ارسال‌ها: 1,145
تاریخ عضویت: فرو ۱۳۹۲
اعتبار: 76
وضعیت : آفلاین
جنسیت:
سپاس ها 3216
سپاس شده 6957 بار در 1863 ارسال
ارسال: #4
RE: اسلحه دراگونوف
خخخخخ اعضای جدید خوب هستا یه مدت سرگرم پاکسازی و ادیت میشیم حوصلمون سر نمیره21 عزیزان دراگنوف که برای شکار قائدتا نمیشه استفاده کرد چون سلاح جنگیه .
احتمالا از برد موثر منظورشون برد در صئرت برخورد کشنده هست حالا صرف نظر از اینکه عمرا تو این فاصله به هدف بخوره21
اینكه نظری را همه می پذیرند، نمی تواند دلیلی بر درست بودن آن نظر باشد. در حقیقت، با توجه به نادانی اكثریت نوع بشر، امكان نادرست بودن نظری كه همگان آن را می پذیرند بیشتر است تا عكس آن.
_وقتی این همه اشتباهات جدید وجود دارد که می‌توان مرتکب شد، چرا باید همان قدیمی‌ها را تکرار کرد.
برتراند راسل
۲-۱۷-۱۳۹۳ ۰۲:۰۴ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط severus snape ، Jafar43
**
کاربر با تجربه
عنوان : کاربر با تجربه
ارسال‌ها: 117
تاریخ عضویت: فرو ۱۳۹۲
اعتبار: 18
وضعیت : آفلاین
جنسیت:
سپاس ها 502
سپاس شده 861 بار در 192 ارسال
ارسال: #5
RE: اسلحه دراگونوف
چند نكته:
1- منظور از برد مفيد برد قابل هدف گيري است و بالطبع برد مفيد با دوربين بيش از برد مفيد با مگسك و شكاف درجه خواهد بود.
2- برد موثر : حد اكثر فاصله اي كه در صورت برخورد گلوله به سرباز دشمن يا حيوان (شكار) زخم ايجاد شده كاري بوده و منجر به مرگ يا زمينگير شدن هدف شود.
3- تفاوت سلاح شكاري با تاكتيكال ( جنگي، پليسي،‌ دفاع شخصي و ...) را بيشتر قوانين موجود كشور ها تعيين مي كنند و بيشتر به عواملي مانند : كاليبر رايج نيروهاي دولتي،‌ شكل و شمايل ظاهري سلاح ،‌ استفاده از گاز باروت براي مسلح شدن يا استفاده از نيروي بدني شكارچي ( اين امر در ساچمه زن ها مشكلي ايجاد نكرده است) بستگي دارند و البته فكر كنم در تمام دنيا حتي براي كاربرد هاي غير شكاري ، استفاده از سلاح اتوماتيك (رگبار) براي افراد شخصي ممنوع باشد.
4- عموما به دليل اينكه در شكار ، هدف تسخير لاشه حيوان است و مساله آن با جنگ با نيروهاي متخاصم فرق مي كند، بنا براين شكارچيان بزرك دنيا تيراندازي در فواصل زير 300 متر را توصيه كرده اند( بٌرد سفيد)
[تصویر:  05_1313651659531.jpg]
۲-۱۷-۱۳۹۳ ۱۱:۲۲ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط mr.x ، amiremadi ، severus snape
*****
مدیر فنی انجمن
عنوان : کاربر ارزشمند - مدیر فنی
ارسال‌ها: 1,145
تاریخ عضویت: فرو ۱۳۹۲
اعتبار: 76
وضعیت : آفلاین
جنسیت:
سپاس ها 3216
سپاس شده 6957 بار در 1863 ارسال
ارسال: #6
RE: اسلحه دراگونوف
لطفا پست ها خودتون با تاپیک زیر که تازه باز کردم منتقل کنید: ( خودتون در اونجا قرار بدین تا من اینو پاکش کنم ) 38[/font][font=Tahoma]
اینكه نظری را همه می پذیرند، نمی تواند دلیلی بر درست بودن آن نظر باشد. در حقیقت، با توجه به نادانی اكثریت نوع بشر، امكان نادرست بودن نظری كه همگان آن را می پذیرند بیشتر است تا عكس آن.
_وقتی این همه اشتباهات جدید وجود دارد که می‌توان مرتکب شد، چرا باید همان قدیمی‌ها را تکرار کرد.
برتراند راسل
۲-۱۸-۱۳۹۳ ۱۲:۱۶ صبح
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط Jafar43
*****
مدیر فنی انجمن
عنوان : کاربر ارزشمند - مدیر فنی
ارسال‌ها: 1,145
تاریخ عضویت: فرو ۱۳۹۲
اعتبار: 76
وضعیت : آفلاین
جنسیت:
سپاس ها 3216
سپاس شده 6957 بار در 1863 ارسال
ارسال: #7
RE: اسلحه دراگونوف
[تصویر:  07_14139947652273541.jpg][تصویر:  07_14139947652296472.jpg]
اینكه نظری را همه می پذیرند، نمی تواند دلیلی بر درست بودن آن نظر باشد. در حقیقت، با توجه به نادانی اكثریت نوع بشر، امكان نادرست بودن نظری كه همگان آن را می پذیرند بیشتر است تا عكس آن.
_وقتی این همه اشتباهات جدید وجود دارد که می‌توان مرتکب شد، چرا باید همان قدیمی‌ها را تکرار کرد.
برتراند راسل
۲-۱۹-۱۳۹۳ ۰۱:۵۸ صبح
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط amiremadi ، Jafar43
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

 انتخاب پوسته: