روش سیستماتیک تعیین بهترین انخاب ممکن
زمان کنونی: ۲-۳۱-۱۳۹۷, ۰۶:۲۱ عصر
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: mr.x
آخرین ارسال: mr.x
پاسخ: 1
بازدید: 1915

ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نویسنده پیام
مدیر فنی انجمن
عنوان : کاربر ارزشمند - مدیر فنی
اعتبار: 76
وضعیت : آفلاین
سپاس شده 6935 بار در 1847 ارسال
ارسال: #1
سوالی که زیاد پرسیده میشه اینه بین تفنگ فلان و فلان کدوم بهتره؟
پاسخ به این سوال کاملا نسبی هست کاملا نسبی هست ممکنه برای یه نفر x بهترین انتخاب باشه و برای شخص دیگر y . برای انتخاب بهتر و آسانتر یک روش سیستماتیک وجود داره که شما میتونید با عمل به آن خودتون مناسبترین کالا رو برای شخص خودتون انتخاب کنید.

در ادامه یکی از ارسالهای قبلی خودم که درش این روش کامل توضیح دادم رو نقل میکنم . در اونجا بحث بر سر انتخاب یانا پی هزار یا وایروخ 100 بود که هرکسی بنا به دلایلی طرفار یکی از این دو بود . منم عینا همون ارسال اینجا برای شما نقل میکنم:
mr.x
بحث قنشنگی شکل گرفته که حتما امشب وقت میزارم کامل میخونمش. در کل مرور کلی نظرات آخر اینکه هردو تفنگ در یک سطح هستند حتی اگه وایروخ کمی ازنظر ماشینکاری قطعات برتر هم باشه باز باتوجه به اختلاف قیمت احتمالا گزینه انتخابی اکثر افراد دیانا پی هزار هست. به قول یکی از دوستان تنها گزینه گزینه معقول هست.[تصویر:  icon_biggrin.gif] ( فقط یگ گزینه داریم اونم گزینه معقول)
ازروش های استاندارد براورد مسائل کیفی به کمی و رسیدن به انتخاب معقول روش اولویت بندی یوهانس برگی هست. خلاصه میایم خصوصیات یک پدیده جنس عامل یا هرچیزی به ترتیب اهمیتشون بهشون نمره اولویت میدیم. با مثال توضیحش میدم تا ملموستر باشه و یادبگیرین.

برای یک پی سی پی چه خصوصیتات مهی به ترتیب برای انتخاب از نظر شخص شما مهمه. (برای هرشخص باتوجه به اولویت بندی آپشن ها نتیجه فرق میکنه. برای مثال از طریق این روش من میخوام انتخاب کنم) اولویت های من به این شرح هستند

1_ قیمت
2_دقت
3_قدرت
4_تعداد شات
5-دوام
5-وزن
6_خدمات پس از فروش- گارانتی/لوازم یدکی

مثلا حالا 6 تا آپشن مد نظر دارم؛ به ترتیب مهم بودنشون ، گزینه اول یعنی قیمت ظریب امتیاز 6 میگیره و خدمات( آپشن آخر ) ضریب امتیاز 0 . با این روش همواره آخرین اواویت حذه میشه مگر اینکه باروم بندی نزولی امتیاز n+1 تعداد اولویت ها قرار بدیم ( مطمئن نیستم که حذفش میکردیم یا اینجوری میشد؟ اگه میدونید به من هم بگید ) به این صورت

قیمت 6 امتیاز
دقت 5امتیاز
قدرت 4 امتیاز
تعداد شات 3 امتیاز
دوام 2امتیاز
وزن 1 امتیاز
خدمات پس از فروش و گارانتی ..... 0 امتیاز ( در این روش اولویت آخر هموار ضریب 0 میگیره و حذف میشه. )

خب حالا بین دیانا پی هزار و وایروخ 100 برای خودون امتیاز میدیم. نکته امتیازات نسبی هست یعنی مورد برتر از اون نظر امتیاز کامل میگیره.

دیانا پی هزار از نظر قیمت 6 میدم و وایروخ 100 3
دقت و قدرت چون خردو تقریبا یک کلاس هستند و شاید هم مساوی هردو امتیاز کامل میگیرن پس میشه ازشون صرف نظر کرد میریم سراغ اولویت 4
از نظر تعداد شات برتری با دینانا هست ( مطمئن نیستم ولی حالا برای مثال ) پس پی هزار 4 و وایروخ 3
از نظر دوام ( برای مثال) وایروخ 2 پی هزار 1
وزن هم چون اولویت آخر شده میتونیم حسابش نکنیم مطمئن نیستم شاید هم روشش اینطوربود که حساب میشد. حالا ما حسابش میکنیم.
از نظر وزن پی هزار 1 وایروخ 100 0
حالا امتیازات جمع میزنیم

امتیاز دیانا پی هزار =6+4+1+1==> 12
امتیاز وایروخ 100 =3+3+2 ==> 8
پس گزینه مناسب برای من پی هزار هست. و قطعا پی هزار برمیدارم

حالا اگه آخرین اولویت هم امتیازی نداشت باز اینطوری میشد
دیانا پی هزار = 11
وایروخ 100 =8

باز گزینه مناسب من پی هزار هست. اگه کسی دقیقتر این روش میدونه اصلاح کنه همینقدر خاطرم بود. این روش خصوصیتش اینه به صورت ماتریکسی اولویت ها مهممون برای انتخاب بیشتر در تصمیم گیری دخیل میکنه و صرفا برای انتخاب سیستماتیک بین 2 یا چند گزینه هست.. از مشابه این روش اولویت گذاری در برنامه نویسی ویروس های هوشمند کامپیوتر ها و ربات ها استفاده میشه.
اینكه نظری را همه می پذیرند، نمی تواند دلیلی بر درست بودن آن نظر باشد. در حقیقت، با توجه به نادانی اكثریت نوع بشر، امكان نادرست بودن نظری كه همگان آن را می پذیرند بیشتر است تا عكس آن.
_وقتی این همه اشتباهات جدید وجود دارد که می‌توان مرتکب شد، چرا باید همان قدیمی‌ها را تکرار کرد.
برتراند راسل
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۴-۳۱-۱۳۹۵ ۰۲:۱۷ عصر، توسط mr.x.)
۴-۲۷-۱۳۹۵ ۰۲:۴۳ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط Jafar43 ، MP HUNTER ، Engage Target
ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

انتخاب پوسته: