انجمن تیراندازی و سلاح رایفلز
نظر سنجی در مورد ساچمه های ایرانی - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن تیراندازی و سلاح رایفلز (http://rifles.ir)
+-- انجمن: مقایسه و مشاوره و ارزیابی، پرسش و پاسخ (/forumdisplay.php?fid=55)
+--- انجمن: مقایسه ها (/forumdisplay.php?fid=99)
+--- موضوع: نظر سنجی در مورد ساچمه های ایرانی (/showthread.php?tid=467)

صفحه‌ها: 1 2 3 4

نظر سنجی در مورد ساچمه های ایرانی - آذرخش - ۱۰-۱۷-۱۳۹۲ ۰۷:۳۰ عصر

سلام به همه دوستان:با توجه به مصرف روز افزون ساچمه تفنگ بادی و نیز محدودیت در واردات ساچمه و نیز قیمت بالای ساچمه های بادی میخواستیم نظردوستان و اساتید محترم این حوزه و راهکارهای بهتر شدن تولیدات داخلی راجویا شویم . و همینطور وضع ساچمه های موجود و گزینه های برتر در تولیدات داخلی را معرفی نمایید.
باتشکر

RE: نظر سنجی در مورد ساچمه های ایرانی - stop - ۱۰-۱۷-۱۳۹۲ ۰۷:۴۳ عصر

به نظر من بهترین ساچمه ایرانی ساچمه نخجیر آمل(جت)هستش که دقت بسیار خوبی نسبت به بقیه داره..
و اینکه برای تولید ساچمه های بهتر دوکار باید انجام بشه یکی خساست(خصاصت)به خرج ندادن یکی هم استفاده از استعداد های بدرد بخور مثل من(شوخی کردم جدی نگیرید)

RE: نظر سنجی در مورد ساچمه های ایرانی - Mars Bowhunter - ۱۰-۱۷-۱۳۹۲ ۰۷:۵۵ عصر

بدون رو در وایسی و با توجه به کیفیت فعلی ساچمه های ایرانی و البته فراوانی و کیفیت ساچمه های فراوان در مدل های مختلف خارجی بنده حقیر حتی ساچمه ایرانی رو در اون حد نمی دونم که حتی بخواد در مورد اش بحث بشه!!!
البته این نظر بنده بود و صد البته کاربرهای این ساچمه ها هنوز کم نیستند!!!

RE: نظر سنجی در مورد ساچمه های ایرانی - mr.x - ۱۰-۱۷-۱۳۹۲ ۰۸:۰۰ عصر

من که یه تاپیک به برسی ساچمه های ایرانی اختصاص دادم: برسی ساچمه های تفنگ بادی ساخت ایران در اونجا به طور دقیقتری با انجام آزمون های عملی اشکالات دو مدل از ساچمه ها که دستم رسیده فعلا برسی کردم.
ساچمه جت نخجیر عامل علیرغم ظاهر و بسته بندی بهتر در تست عملی با تفنگ دیانا 35 و 52 و 54 بسیار پرت میزد. عمده علتش تلورانس شدید وزنی و قسمت سرش بود که یه خال روی بعضیهاش وجود داشت درصورتی که ساچمه سرتخت نباید حتی یه خش کوچیک روی سرش باشه.

مشکل دیگه ساچمه هایای رانی وزن کمشون هست که اصلا با تفنگ های جدید که همشون بالای 15 ژول ساخته میشن سازگاری نداره ( فنری ها) پی سی پی ها که دیگه ...
قدیماکهدیانا 25 و 21 و امثالهم بودن با اون قدرتکم 6-7 ژولی شاید ساچمه های شهاب و جت و ... در یه فاصله ای دقت داشتن امااستاندارد قدرت بالا رفته و همچنان ساچمه های سبک و بیکیفیت ایرانی نتونستن سطحشون بالا بکشن

RE: نظر سنجی در مورد ساچمه های ایرانی - stop - ۱۰-۱۷-۱۳۹۲ ۰۸:۱۳ عصر

mr.x بنده منظورم از ساچمه جت نوع سر تیزش بود که من بین ساچمه های ایرانی همچین چیزی ندیده بودم و دقتش نسبت به آشغالهایی مثل شهاب خیلی بهتر بود

RE: نظر سنجی در مورد ساچمه های ایرانی - mr.x - ۱۰-۱۹-۱۳۹۲ ۰۵:۰۰ عصر

به دلیل بروز مشکل فنی در سایت مجبور به برگرداندن بک آپ 19 ساعت پیش سایت شدیم لذا کلیه ارسالهای 19 ساعت پیش متاسفانه از دست رفتن. قبل از اینکار ازبرخی پست ها کپی گرفتم که اینجا دوباره میزارم:

==============================================================================

ارسال شماره 6 از آذرخش

سلام: ممنون از نظر دوستان. اما فکر میکنم استفاده از ادبیاتی مثل آشغال و امثالهو مناسب بعضی دوستان نباشد چه اینکه همین ساچمه شهاب ماهانه حدود 1000کارتن ساچمه معادل 250000قوطی تولید و به بازار عرضه میکند. این یعنی مصرف کننده هم کم تقصیر نیست. اما با تولیدات جدیدی مثل بیژن سر گنبدی و ساچمه جت و نیز آذرخش 2 تولید کنندگان داخلی هم به فکر بالا بردن کیفیت ساچمه های خود افتاده اند کما اینکه به گفته بسیاری از اساتید تیر اندازی ساچمه آذرخش 2 کیفیتی بالاتر از پرو مگنوم دارد. خلاصه اینکه راهنمایی ها و نظرات دوستان میتواند برای تولیدات بهتر راهگشا باشد.

ارسال شماره 7 از Mohsen Bowhunter

ببینید ایران مثل خیلی از کشورهای دنیا از جمله آمریکا, کانادا, آلمان و... سلاح گرم درش ارزون و فراوان نیست اون هم در همه انواع و مدل ها و حتی تپانچه های دفاعی....
ایران از این نظر فضای خیلی بسته تری داره و بخاطر همین گرایش به سمت سلاح های مجاز حکومتی مثل انواع بادی خیلی بیشتر از خیلی از دیگر کشورهاست...
حالا در یه همچین فضایی با بازار به این گرمی و پر طرفداری واقعا لازمه که ایران خودش تولید داخلی با کیفیت در حد تولیدات خارجی داشته باشه... حالا اگه تفنگ به اون کیفیت نداره می تونه ساچمه با کیفیت بسازه یا قطعاتی که همچین علم هسته ای هم نمی خواد مثل ساخت انواع قنداق های سفارشی و نیمه سفارشی در طرح های استتاری مختلف برای سلاح های بادی متداول!!!
البته من به این خوشبینم که تا چند سال آینده با خرید دستگاههای قالب زنی پیشرفته مشابه شرکت های ساچمه ساز خارجی ایران هم بتونه ساچمه با کیفیت حداقل بهتر از ساچمه های گامو تولید کنه... با این بازاری هم که من می بینم فکر نکنم هیچ تاجر و اقتصاددانی با خوابوندن پول تو این راه در نهایت ضرر کنه...
میلیاردر هم کم نداریم ولی متاسفانه از ماست که بر ماست 2

ارسال شماره 8 از آذرخش

البته باید خدا را شکر کنیم که در باب سلاحهای گرم فضای ایران بسته است و گر نه خدا میداند که چه پیش میآمد چند سال قبل برای شوکر مجوز میدادند. اما مدت کوتاهی بعد به خاطر سوءاستفاده از آن دوباره مجوز ها لغو شد.مثلا دونفر با هم شوخی کرده بودند و با شوکربه همدیگر صدمه زده بودند یا در این مدت عده ای فکر میکردند قدرتمند شده اند و به محض کوچکترین بهانه ای با شوکر به دیگران حمله میکردند.و نمونه های دیگر . البته بحث این بود که متاسفانه ما در خیلی از چیزها جنبه نداریم.امادر همین حوزه سلاحهای بادی هم میتوانیم حرفی برای گفتن داشته باشیم در تصدیق فرمایش شما هم عرض کنم که انشاءالله در مدت خیلی کوتاهی شاهد پیشرفت های چشمگیری در این صنعت خواهیم بود.
ارسال شماره 10 از mr.x

جناب آذرخش من از ساچمه های جدید آذرخش بیخبرم اما اگه تونستم تهیش کنم ارزیابی های کاملی با حدود 10 مدل تفنگی که در دسترس دارم و برسی تلورانس حجمی و وزنی انجام خواهم داد. از نظر علمی و نظری قبلا مطالعاتی درباره آناتومی ساچمه داشتم و چندسال پیش برای بیگ بور دستساز خودم مجبور بودم ساچمه سربی کالیبر 8 میلیمتری بسازم21 ....

اما فقط بالا رفتن کیفیت در حد گامو ها کافی نیست. متاسفانه اگر روزی شما در ساخت ساچمه به چنین کیفیتی هم برسید ببرای من مصرف کننده سودی در بر نداره و ممکنه حتی گرونتر از ساچمه گامو که از اسپانیا میاد باهامون حساب کنید چون کشش قیمت درایران تایین کننده قیمت عرضه هست نه انصاف. نهایتا شما ساچمه با کیفیت تهیه کنید اگر پرو مگنوم مثلا الان بسته ای 12 هزتر تومان است شما بسته ای 10 هزار تومان هم بفروشید باز خیلی گران هست. چون پرومگنوم از اسپانیا با کلی واسطه از کشورای عربی و دلال به این قیمت به دست ما میرسه. و یقین دارم شما اگه بیشتر از قیمت نمونه های خارجی دررنج کیفیت نفروشید ارزانتر نخواهد بود.
من اصفهانی نیستم ولی همیشه آدم اقتصادی و تا حد ممکن کارایی بر کیفیت ترجیح میدم. این چیزا برام مهمه.
گذشته از این بحثا میشه درباره خودتون بیشتر توضیح بدین که آیا تولید کننده هستید یا قصد تولید و ارزیابی دارید؟
الان با چه روشی شما ساچمه میسازید؟ دستگاهها چه طور کار میکنند؟
یک بار به شرکت گمو ایمیل زدم که چرا اینقدر کیفیت ساچمه ها تلورانس دارد در جواب گفتند چون قالب های پرس ساچمه بعد از مدتی نیاز به تعویض دارند در اوایل خط تولید کیفیت بالاتره.

RE: نظر سنجی در مورد ساچمه های ایرانی - آذرخش - ۱۰-۲۰-۱۳۹۲ ۰۹:۱۲ صبح

سلام:ظاهرا مشکلات پیش آمده موجب حذف برخی نوشته ها شده. اما دوست گرامی شما کمی بدبین هستید و البته شاید این بدبینی هم قابل توجیه باشد اما برای کسانی که میخواهند کیفیت تولیداتشان را بالا ببرند بیش از افزایش قیمت رضایت مشتری مد نظر است. که همین رضایتمندی و فروش بیشتر موجب سود بیشتری هم میشود.ما منتظر آنالیز شما از این ساچمه ها هستیم ضمنا اگر سری به فروم های دیگر بزنید اساتید دیگر هم تحقیقات مفصل تری کردند که جالب توجه است.و نقد و بررسی آنان بسیار زیباست.

RE: نظر سنجی در مورد ساچمه های ایرانی - Mars Bowhunter - ۱۰-۲۰-۱۳۹۲ ۱۲:۴۶ عصر

آذرخش شما می تونی عکس از نمای نزدیک از ساچمه های آذرخش بزاری؟ از بغل روبرو و نمای پشت که پخی و صاف بودنشون دیده بشه؟ اگه در کنار یه ساچمه مثل گامو پرومگنوم یا مشابه هم بزاری که خیلی بهتره... توی عکس میشه تا یه حدودی کیفیت رو حدس زد 132

RE: نظر سنجی در مورد ساچمه های ایرانی - آذرخش - ۱۰-۲۰-۱۳۹۲ ۰۶:۴۴ عصر

[attachment=82][attachment=83]

[attachment=84][attachment=85]

البته ببخشید که خیلی آپلود کردن رو بلد نیستم

باز هم تاکید میکنم کیفیت ساخت و الیاژ سرب خوبه و قابل قیاس با ساچمه های بی کیفیت سابق تولید ایران نیست
که واقعا جای تشکر دارد.
این نظر یکی از اساتید تیر اندازی و مدیر ارشد یکی از فرومهای تخصصی است

RE: نظر سنجی در مورد ساچمه های ایرانی - mr.x - ۱۰-۲۰-۱۳۹۲ ۰۸:۰۲ عصر

طرح قالبش دقیقا شبیه به کراسمن هست. سیستم قیفش چه طوره؟
منظورم اینه مثلا ساچمه کراسمنخیلی قیف نازکی داره و طوری طراحی شده که زمان برخورد باد به ساچمه باز بشه و به لوله کیپ بشه. برای همین با وجودی که همشون شل جا میرن ولی همشون دقت عالی دارند.
برعکس ساچمه های پرو مگنوم قیفشون سخته و باز نمیشه پس اگه یه ساچمه شل جا بره پرت میزنه.
درباره جنس سرب و آلیاژ اینکه یه نفر مدیر یه سایت باشه نمیتنه نظر بده. باید جنس قیفشو آزمایش عملی کرد. یه نکته جالب در طراحی ساچمه حفره داخل قیف ساچمه هست در ساچمه های سرتخت گامو مچ و ساچمه های شهاب و نخجیر فیف انتهاش به یه فضای خالی در راس ساچمه ختم میشه تا موقع شلیک محوریت انرژی به سمت نوک ساچمه وارد بشه اما چون این ساچمه ها بیکیفیتن همین عامل باعث میشه پرت تر بزنن.
اما ساچمه پرو مگنوم قیفش بسته هست و قیف سختی داره فقط یک میلیمتر ابتدای قیف نازکه و یهجوری قیفش دولایه هست. این سیستم خوبیه به شرطی که همین یک میلیمتر خیلی دقیق بسازن. همین یک میلیمتر قیف نازک نقش اساسی در دقت داره و تا حدودی شبیه به ساچمه های کراسمن باز میشه. اما جنس پرو مگنوم سخت تره و این چندان تاثیر زیادی نداره.
به همین دلیل شکل قیف پرو مگنوم در تفنگ های بادی لوله ثابت دیانا مثل 54 که سیستم انتقال باد پشت ساچمه مستقیم هست در صورت دستچین شدن دقت خوبی میده چون این سیستم مناسب ساچمه های پرو مگنوم و کراسمن که از این شکل سود میبرن هست.
بعضی تفنگا ابتدای لوله همونجایی که ساچمه گذاری میشه یه کم گشادتره. ایم مدل تفنگا ساچمه های با سرب نرمتربیشترباهاشون سازگاری داره. لطفا از داخل قیف ساچمه عکس بزارید 4